Eterniit – kuidas seda tänapäeval toodetakse

Nõugukogude ajast on eterniidile mõnevõrre halb maine külge jäänud. Ühest küljest on inimesed sellest materjalist tüdinud, teisalt kardetakse, et eterniit sisaldab asbesti, mis on tervisele kahjulik. Muretsemiseks aga põhjust ei ole, tänapäeval toodetud eterniit on kvaliteetne ning keskkonnasõbralik. Toodetakse erinevas mõõdus profiile, mida on lihtne paigalada ning mis näevad katusel vägagi soliidsed välja.

Leedus Eternit Balticu poolt valmistatavad eterniitplaadid valmistatakse Hatchecki masinaga tsemendist, lubjakivist, amorfsest ränidioksiidist, tselluloosist, polüvinüülalkoholist ja veest. Asbesti asendaval polüvinüülalkoholikiul (PVA) on tugevuse parandamise funktsioon. Kiudtsemendis on mikrsoskoopilised õhuvahed, millel on mitu kasulikku ülesannet. Need vahed parandavad heli- ja soojusisolatsiooniomadusi. Külma ilmaga täituvad kiudtsemendi õhuvahed veest tekkinud jääga. Nii tagatakse selle materjali eelis, mis tingib, et laineplaatide omadused temperatuurimuutuste mõjul ei halvene.

Koostismaterjalid segatakse segistis, kust kiudtsement ühtlase massina plaatide vormimistrumlile liigub. Trumlil antakse valmis massile vajalik vajalik paksus. Seejärel liigub vormitud materjal konveierile , kus selle paksust veel kord kontrollitakse. Plaat lõigatakse vastavalt toodetava profiili mõõtmetele tükkideks. Lahtilõigatud plaatidele vormitakse lainepressi abil lained ning seejärel pannakse plaadid metallvormidesse, millega need valmimiskambrisse liiguvad. Enne lainete vormimist tekkinud jäägid naasevad tootmiprotsessi.

Eterniit on tänapäevane katusekate, mis on tulekindel, keskkonnasõbralik, hingav ja lihtne paigaldada

Enne värviga katmist puhastatakse valmis plaadid ja kuumutatakse need teatud kindla temperatuurini. Kuumenedes plaadid poorid laienevad ning värv hõõrutakse harjadega plaatidesse. Seejärel plaadid kuivatatakse, et moodustuks esimene värvikile ning nad oleksid kardinvärvimiseks valmis. Kardinvärvimise käigus valatakse plaat ühtlase värvijoaga üle. Nii luuakse sile pind ning pärast kuivatamist moodustub värbikile. See tagab eterniitplaatide katte pikaealisuse ja vastupidavuse.

Eterniit on katusematerjal mitmete eelistega

Ilma PP-kaitseteibita eterniit on saanud kõrgeima tuletundlikkuse kategooria A1Tulekindel. Ilma PP-kaitseribata tootele on antud kõrgeim tuletundlikkuse kategooria A1. PP-kaitseribaga tooted kuuluvad kategooriasse A2.

 

 

Eterniit ei tekita müra ka rahe ega paduvihmaga
Ainult vähemärgatav raadiolainete levimise häirimine. Ei tekita probleeme raadio, telefoni ega mobiilse interneti kasutamisel pööningul sisse seatud ruumides. Eterniit ei tekita müra ka rahe ega paduvihmaga.

 

Eterniit ei vaja töötlemiseks spetsiaalseid tööriistu ega eriteadmisi
Eterniit on lihtsasti paigaldatav. Töötlemiseks ei ole vaja spetsiaalseid tööriistu ega eriteadmisi, seepärast on paljud eterniidiga kaetud katused valminud nende peremeeste endi kätega.

 

 

Eterniit peab vastu ka sellistes tingimustes, kus võivad tekkida teistele katusematerjalidele kahjulikud gaasid
Eterniit on vastupidav hapetele ja leelistele. See omadus võimaldab kasutada eterniiti ka niisugustes ruumides, kus võivad tekkida teistele katusekattematerjalidele kahjulikud gaasid, näiteks ammoniaak.

 

Eterniit on materjal, mille tootmise käigus ei eraldata keskkonda kahjulikke aineid
Eterniidi tootmise käigus ei eraldata keskkonda kahjulikke aineid. Plaadid on valmistatud tsemendist, lubjakivist, amorfsest ränidioksiidist, tselluloosist, veest, mineraallisanditest ja asbesti välja vahetanud sünteetilisest PVA-kiust.

 

Eterniit laseb kergesti läbi veeauru ja õhku ning see parandab katuse ventilatsiooni ja kestvust märgatavalt
Eterniit on hingav ehk difuusne. Plaadid lasevad kergesti läbi veeauru ja õhku. See aga parandab katuse ventilatsiooni ja kestvust märgatavalt, kuna liigne niiskus eemaldub.

 

 

Eterniit on katusematerjal, mida saab usaldada
Eterniit on katusematerjal, mida saab usaldada ning tootja annab materjalile koguni 30-aastase garantii.

 

 

Oleme kõik eterniidiga seonduva materjali ühte kohta kokku kogunud ja eraldi veebilehe loonud. Vaata eternii.ee