Leedu-, Poola või Ukraina eterniit, milline valida?

Eterniitplaat

Eterniitplaat on levinud viilkatuse kattematerjal, mida kasutatakse nii vananenud katuste renoveermisel, kui ka värskete katuste ehitamisel. Tänapäevane eterniit laineplaat on oma välimuselt omaaegse eterniidiga väga sarnase, kuid plaadi koostisest on kadunud mürgine asbest. Eestis on asbesti sisaldavate toodete müük keelustatud alates aastast 2001. Erinevate tootjate eterniidplaadid on välimuselt äravahetamiseni sarnased, kuid omadustelt mõne olulise erisusega. Eestist võib leida kolme erineva tootja eterniitplaate, mida tuntakse nende päritoluriigi järgi: Leedu, Poola ja Ukraina eterniitplaat.

Leedu eterniit ehk Eternit

Leedu eterniit on kõige kindlama garantiiga katusematerjal Eestis. Eternit annab oma toodangule 30 aastase materjali kvaliteediga seotud garantii, mis katab kõikvõimalikud garantiiga seotud kulud, k.a tööraha, mis hõlmab 60–70% katusevahetuse maksumusest. Lisaks annab tootja materjalile ka 5 aastase värvigarantii. Leedu eterniidi katmisel on kasutatud spetsiaalset karastatud CurtCoat® värvitehnoloogiat, et eterniitplaadid püsiksid kauem esindusliku välimusega. Lisaks kasutatakse ka spetsiaalseid Safety Strips® ohutusribasid, mis annab hea mehaanilise tugevuse ning vastupidavuse purunemisele.

Leedu eterniit pakub kõige laiemat värvi- ja profiili valikut. Eternit Gotika 585×920, Eternit Villa (Balti laine) 875×920, Eternit Klasika 1250×1130, Eternit Agro L 1750×1130, Eternit Agro XL 2500×1130. Toodetel juba enne värvimisprotsessi lõigatud nurgad, et vältida plaatide ülekatet ebavajalikes kohtades. Värvitud plaatidesse on puuritud augud, et lihtsustada paigaldamist.

Leedu eterniidi hind 100 m2 katuse katmiseks

Leedu Agro L ( 1750×1130 mm) värvimata profiiliga 100 m2 suuruse pinna katmiseks vajaliku eterniidi hind on keskmiselt 800 €, millele lisanduvad eterniidikruvid, lisatarvikud ja soovi korral ka paigaldus.

Poola eterniit ehk Cembrit

Poola eterniit Cembrit hinnajoon on sarnasel tasemel Leedu eterniidiga Eternit/Cedral, kuid profiili- ja värvivalik on oluliselt rohkem piiratud. Tootja annab Cembrit eterniitplaatidele kuni 15 aastase garantii ning samuti kehtib Poola eterniidi värvile 5 aastane garantii. Oluline on märkida, et erinevalt Leedu päritolu tootjast, katab Poola tehas garantiikorras ainult uues materjali, kuid mitte tööraha ja teisi kõrvalkulusid!

Poola eterniit ehk laineplaadiga katmisel teostatakse kahekihiline värvimine, mis annab Leedu eterniidiga sarnase tulemuse. Kõik Poola eterniitplaatide profiilid ei ole saadaval lõigatud nurkade- ja ettepuuritud aukudega, mistõttu võib paigaldusprotsess osutuda aeganõudvamaks.

Poola eterniidi hind 100 m2 katuse katmiseks

Poola Cembrit (1875×1150 mm) värvimata ja lõigatud nurkadega profiiliga 100 m2 suuruse pinna katmiseks vajaliku eterniidi keskmine hind on sarnane Leedu päritolu materjalile ehk ligi 800 €, millele lisanduvad eterniidikruvid, lisatarvikud ja soovi korral ka paigaldus.

Ukraina eterniit ehk Fibrodah Classic

Ukraina eterniit Fibrodah Classic on turu kõige soodsam eterniitplaat, kuid hinnavahe tekib peamiselt analoogidest madalama kvaliteedi ja lisaväärtuse arvelt. Ukraina eterniidile annab tootja kuni 10 aastase materjaligarantii, kuid samas puudub igasugune värvigarantii.

Fibrodah Classic eterniitplaatide paigaldamisel tuleb laineplaadi nurgad lõigata iseseisvalt. Ukraina eterniitplaat on pehmem ja õhem ning madalama survetaluvusega kui Leedu või Poola eterniitplaat. Kinnitusdetailide (naelad või kruvid) paigaldamiseks tuleb puurida augud, mille läbimõõt on 2−3 mm suurem kui kinnituskruvide läbimõõt. Aukude sisse löömine on keelatud! Ilma puurimiseta naelte löömine plaatidesse vähendab laineplaadi mehaanilist tugevust rohkem kui poole võrra.

Ukraina eterniidi hind 100 m2 katuse katmiseks

Ukraina Fibrodah Classic (1750×1130 mm) värvimata 100 m2 suuruse pinna katmiseks vajaliku materjali keskmine hind on kuni 20 % odavam Leedu eterdiidist, millele lisanduvad eterniidikruvid, lisatarvikud ja soovi korral ka paigaldus koos nurkade lõikamise ja värvimisega. Fibrodah’i kohta saab kahtlemata öelda soodne eterniit.

Eterniidi võrdlus: millist eterniiti valida?

Leedu eterniit Cedral/EternitPoola eterniit CembritUkraina eterniit Fibrodah
Materjali kvaliteedi garantii30 aastat15 aastat10 aastat
Kõigi garantiiga seotud kulude katmineJAHEIEI
Värvigarantii5 aastat5 aastatPuudub
Karastatud värvJAHJAHEI
Laineplaadi ohutusribad tugevuse tagamiseksJAHEIEI
Eestis saadaolevaid profiile5 41
Värvivalik8 tooni5 tooni7 tooni
Lõigatud nurgadJAHJAH/EIJAH/EI
Puuritud augudJAHJAH/EIEI
Laineplaadi paksus6 mm6 mm5,2 ~ 5,8 mm
Samast materjalist harja- ja viiludetailidJAHEIEI
Eterniit hind 100 m2 katmiseks värvimata plaadiga koos käibemaksuga ~ 800 € ~ 800 €~ 640 €
★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ☆ ☆

Eterniidi müük: Mida meie kliendid ja paigaldajad eelistavad?

Asbestivaba eterniidi müük on meie üks peamisi tegevusi olnud aastakümneid ning läbi praktilise kogemuse oleme oma valikut hoolikalt kohandanud. Kõige kindlam valik on kahtlemata Leedu eterniit. Kui sinu jaoks on kõige olulisem hind, siis odav ja soodne eterniit on Ukraina päritolu Fibrodah.