Päikesepaneelid eterniitkatusele

Kas päikesepaneelid sobivad eterniitkatusele?

Lühidalt on vastus jaatav. Tihti arvatakse ekslikult, et päikesepaneele saab paigaldada vaid kivi– või plekk katusele. Tegelikkuses sobib enamik Eestis kasutusel olevaid katusekattematerjale päikesepaneelide paigaldamiseks, ilma et katuse kaitsevõime ja kestus väheneks. Niisiis sobivad päikesepaneelid edukalt ka kiudtsement laineplaat- ehk eterniitkatustele, bituumensindlitega kaetud katustele ja lamekatustele, mis on kaetud näiteks PVC- või bituumenrullmaterjaliga. Kuid keskendume kõigepealt nendest ühele kõige levinumale viil- ehk kaldkatuse kattematerjalile – kiudtsement laineplaat, mida rahvakeeles nimetatakse eterniidiks.

Päikesepaneelid-eterniitkatusele-1

Ekslik arvamus justkui päikesepaneele ei saa paigaldada eterniidiga kaetud katusele on tihedalt seotud vana ja enamik juhtudel tänaseks juba amortiseerunud Nõukogude aegadel toodetud eterniidiga. Tihti on need katused, mis tänaseni kannavad veel aegunud eterniiti, ehitatud ilma paigaldusjuhendita ning aluskonstruktsioon koosneb materjalidest, mis sel ajal parasjagu olid kättesaadaval. Seetõttu on oluliselt keerulisem hinnata, kas selline katus suudab lisaraskust kanda või mitte. Samuti ei taheta säärastele katustele päikesepaneele paigaldada, kuna materjal on ajaga rabedamaks muutunud ning kipub kõndimisega purunema. Kaasaegse materjaliga neid probleeme ei esine ning kiudtsement laineplaat- ehk eterniitkatused sobivad väga hästi paneelide paigaldamiseks.

See, kas vajate päikesepaneelide paigaldamiseks uut katust, sõltub mitmest tegusrist, kuid peamine, mida tuleb arvesse võtta on hoone katuse tänane seisukord. Kui katus kuhu paneele kavandatakse on elutsükli lõpusirgel või kehvas seisukorras, siis on tavaliselt parem see enne päikesepaneelide paigaldamist välja vahetada. See tagab, et hoone katus suudab kanda lisaraskust, mis võib eterniitkatusel olevate paneelidega kasvada jämedalt kuni poole võrra. Sellisel juhul väldite kilplastele omast olukorda, kus mõne aasta möödudes tuleb  katuse renoveerimiseks süsteem lahti võtta ja pärast uuesti paigaldada.

Märkus – Uue katuse ehitamisel vali rooviks vähemalt 50×50 millimeetrist või isegi jämedam saematerjal. Näiteks katuse osale, kuhu on kavandatud paneelid, soovitame kasutada 50×100 millimeetrist roovi. Tugevam roov tagab katuse edaspidise vastupanu tuule- ja lumekoormusele ka siis, kui sinna peale on lisakoormusena paigaldatud näiteks päikesepaneelid.

Kuidas kinnitatakse päikesepaneelid eterniitkatusele

Päikesepaneele on võimalik katustele kinnitada mitmel erineval viisil. Reeglina sõltub kasutatav kinnitusmeetod peamiselt katusekaldest ja kasutatavast kattematerjalist. Eterniitkatuse puhul kasutatakse reeglina hangerpolte, mis puuritakse läbi kattematerjali ning kinnitatakse alusroovi. Sellest tulenevalt on eelnev märkus roovi materjali jämeduse kohta jätkuvalt väga oluline. Tulevase süsteemi raskus määrab ära, milliseid hangerpolte tuleb kasutada. Näiteks kui soovituslik on süsteemis kasutada M10 (10 millimeetrise läbimõõduga) hangerpolte, siis nende kinnitamise tulemusena võib kitsam roovitis tahest tahtmata keskelt lõheneda.

Kohad, kus kinnitused läbistavad katusekattematerjali isoleeritakse kummist tihendiga ning katus on ka pärast päikesepaneelide paigaldamist täielikult veetihe ja ilmastikukindel.

Märkus – Esita aegsasti varem tasuta liitumistaotlus võrguettevõttele. Tavapäraselt saavad väiksemad eramajad kohe konkreetsed tehnilised tingimused, mis sätestavad kui palju liitumine maksab ja millist mahtu on võrk suuteline vastu võtma selles piirkonnas. Siis on täpselt teada, milline ja mis võimsusega süsteem tasuks hoone katusele valida.

Päikesepaneelide hind

Bestor Grupp AS on Solar4you ametlik partner Eestis ning koostöö tulemusena oleme kokku sobitanud standard komplekti . Näidispakkumise loomiseks oleme loonud tüüpkomplekti, mis võiks rahuldada ~ 110 m² hoone energiakulu. Siiski on oluline märkida, et iga pakkumine varieerub ning sõltub konkreetse majapidamise energiakasutusest, mille arvutab kinnisvara omanik eelneva perioodi põhjal või prognoosib tehniline nõustaja. Tüüpkomplekt koosneb kõikidest vajaminevatest komponentidest ning on mõeldud võrku müüva lahendusena. Aastane tootlikus on olenevalt tingimustest 10 000-13 000 kWh. Komplekti kuuluvad järgnevad komponendid:

  • 13 kW päikesepaneelid;
  • 10 kW inverter;
  • kinnitustarvikud;
  • ühenduskaablid;
  • abimaterjalid.

Päikesepaneelide ja ülejäänud süsteemi orienteeruv HIND ~ 110 m² suuruse hoone vajaduste katmiseks on 8999 € (koos käibemaksuga 10 798,80 €).

~ 110 m² suuruse hoone viilkatuse pind on ligikaudu 160 m² eeldusel, et katuse kalle on 35° ja räästaserv etteulatuvalt 800 mm. Leedu Eternit Klasika värvitud eterniitkatus koos kinnitustega lisab süsteemi maksumusele 1946.95 €. Koos käibemaksuga on hind 2336,34 €.

Kas päikesepaneelide paigaldamine mõjutab eterniitkatuse garantiid?

Ei ole saladus, et sõltuvalt tootja määratud tingimustest on alternatiivsetel- või sootuks eri laadi materjalide garantiiperioodid eri pikkusega. Leedu päritolu eterniitplaatide puhul, mille tootjaks on Etex ja kaubamärgiks on kas CEDRAL või Eternit, on garantiiperiood Eestist ostetud materjali puhul 30-aastat. Eterniitplaadid paigaldatakse roovitise külge kruvidega, mis läbivad laineplaati. Sõltuvalt laineplaatide profiilist, on osadel plaatidel augud juba tehases ette puuritud, kuid teistel mitte. Sellest tulenevalt on materjali tootja juba eelnevalt arvestanud võimaliku puurimisega ning päikesepaneelide kinnitamine hangepoltidega, mis läbivad eterniitplaate, ei muuda selle konkreetse tootja garantiitingimusi. Leedu eterniidile jääb kehtima 30-aastane materjali kvaliteediga seotud garantii ja 5-aastane värvigarantii ka pärast paneelide paigaldamist.

Päikesepaneelid-eterniitkatusele-(2)

Täpsema materjali hinna saamiseks täida allolev vorm ja võta meiega ühendust.

Küsi pakkumist


    Kontaktandmed