Eterniit ja taluhoone – miks valida eterniit katus üle plekk-katuse?


Eterniit materjalina ning laineplaat eterniitkatus – miks on see oluliselt parem valik, kui plekk-katus? Tallide, lautade ja muude põllumajandushoonete ehitamine või renoveerimine on kopsakas investeering ning just sellepärast tuleb seda õigesti teha.
Talu hoone peab olema seadmete, teravilja, põhu või toodangu jaoks turvaline ning pakkuma talu loomadele parimaid võimalike elutingimusi. Sest terved ja õnnelikud loomad toovad kaasa parema (taas)tootmise ja väiksemad kulud nt. haiguse tõttu.

eterniitkatus-hobusetall-roheline

Millised on need tegurid, mis võivad teie taluhoonet, seal asuvaid seadmeid, vilja ja toodangut kahjustada? Kuidas võib vale katuse valik Teie ja Teie taluloomade tervist mõjutada? Just sellest räägime all pool lähemalt.

Niiskus ja halb ventilatsioon – plekk-katuse surm ja oht Sinule ja Sinu loomadele:

Plekk on isoleeriv materjal, mis võib olla üldiselt hea omadus. Kuid taluhoones ei ole see parim valik. Plekk ei hoia temperatuuri, ei hinga ning ei ole üldiselt väga vastupidav ilmastikuoludele.

Ilma korraliku õhuvooluta võib õhk väga kiiresti umbseks muutuda. Mis teeb asja aga keeruliseks on see, et liigniiskuse siseruumidest välja saamiseks on vaja head õhuvoolu, mille tõttu põhjustab vale katusevalik veelgi rohkem kondenseerumise ja niiskuse kogunemise ohtu taluhoone ruumides. Mõningateks suurimateks tagajärgedeks võib olla näiteks hallitusseente kasv — liigne niiskus ja õhk on hallituse tekkeks ideaalne keskkond. Kui hallitus on tekkinud, on seda raske väga raske kõrvaldada. See võib põhjustada loomadel ja inimestel tervisehäireid, rikkuda laudas hoitavat sööta, saadust ja muid esemeid.

Taluhoones on hulgaliselt uriini ja sõnnikut, mis eraldavad lagunemisel gaase, sealhulgas vesiniksulfiidi, metaani ja ammoniaaki. Need aurud ei ole mitte ainult ebameeldiva lõhnaga, vaid ka loomadele ja nendega töötavatele inimestele äärmiselt ebatervislikud. Lisaks võivad loomsete jäätmete aurud ärritada nii inimeste kui ka loomade nahka ja silmi. Plekk-katus isoleerib selle hoonesse ning just see on üks tõsisemaid probleeme, mis ilmneb.  Plekk-katusega taluhoones, kus ei ole piisavalt lisaventilatsiooni võib isegi väike kogus loomseid jäätmeid põhjustada nende aurude kogunemist ebatervislikule tasemele – see aga mõjub veel hullemini juhul, kui õhuniiskus on kõrge. Ka kõige puhtamas laudas võib kehva ventilatsiooni tagajärjeks olla ka tolmune ja kuiv õhk, mis on väga levinud hingamishäirete, kopsuhaiguste ja allergiate põhjus.

Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks tagajärjeks on kehv tootlikkus ja jõudlus – kui looma tervis ja heaolu on ohus, on häiritud ka tema jõudlus. Isegi kui loom näib olevat täiesti terve, võib ülalnimetatud probleemidest põhjustatud väike stress ja halb enesetunne tuua kaasa probleeme, nagu madal piimatoodang, vähene või aeglane kaalutõus ja kehv jõudlus.

Niiskuse kondenseerumise-, keemiliste ühendite ja gaasidega seotud probleemid võivad endaga kaasa tuua mitmeid ohutusprobleeme, sealhulgas seadmete roostekahjustused, libisemisoht ja tilkuvatest lagedest tingitud stress loomades.
Lisaks roostekahjustusele seadmetes tähendab kondenseerumine ja keemilised ained õhus plekk-katusesse sööbimist ning roostekahjustuse tekitamist. Kahjustatud ja roostes katus on ohtlik, kuna sellel on võimalik kukkumisoht, mis võib teele jäävaid inimesi ja loomi vigastada ning seadmeid veelgi kahjustada. Samuti, kui plekk-katus hakkab lagunema, kahjustab see kogu teie katust veelgi.

plekk-katus-rooste

Müra – kuidas see mõjutab talu loomi?

Kuigi müra ja selle kahjustus on ilmne, on see siiski probleem, millest tihtipeale mööda vaadatakse. Müra võib mõjutada loomi oluliselt – alates söödatarbimise vähenemisest kuni aretuses ilmnevate probleemideni, see algselt väiksena tunduv probleem võib olla just nii nende kui ka paljude teiste käitumisprobleemide peamiseks põhjuseks.

Sage kokkupuude müraga võib mõjutada loomade motivatsiooni süüa, kuna seeditud sööt läbib soolestiku aeglasemalt, mille tulemuseks on vähene kaalutõus.

Sarnaselt veestressile ja kuumastressile mõjutab krooniline mürastress ka mees- ja naissuguhormoonides ning tekitab muutusi suguelundites ja näärmetes.
Äkilised valjud helid võivad vähendada aktiivsust ja isegi halvata looma. Loomad võivad muutuda oluliselt agressiivsemaks ning olla hirmutatud ka veel mitu tundi peale ehmumist. Näiteid, kus lennuki heli või mõne muu väga valju heli tõttu võib loom joosta hirmust või raevuhoost pikki vahemaid on mitmeid. Samas on ka karjas üksteisega kägarasse tõmbamine väga tihedalt ilmnev reaktsioon.

Kuigi 6dB suurune müra vahe meie, kui inimeste jaoks ei pruugi olla nii suur erinevus, siis veise või sea jaoks on see palju märgatavam. Uuringul, kus erinevate katusematerjalide peal simuleeriti vihma müratugevust, leiti, et metallkatuse ja tsementkatuse erinevus kuni 16 dB, mis on tohutu erinevus.

Katusekatte valimisel võib isegi see väike muudatus olla teie loomade heaolu suureks teguriks.

Nii, et miks siis valida eterniitkatus plekk-katuse asemel?

Eterniit on looduslik hingav materjal. See vähendab oluliselt kondentsi tekkimist ja suudab niiskusauru endasse imada umbes 25% oma massist. Lisaks on eterniit väga hea temperatuuri stabilisaator, mis aitab loomi hoida kaitstuna külmumise ja kuumarabanduse vastu.

Põllumajandustootjad valivad eterniitkatuse laineplaadid plekk-katuse plaatide asemel nende suure heli summutamise võime tõttu. Eterniitkatus vähendab märgatavalt kasvõi näiteks vihmast põhjustatud müra, mis vähendab teie loomade võimalikku stressiohtu. Kuid samuti hindavad põllumehed ka ise meeldivamat töökeskkonda, mille väiksem müra neile endile loob.

Eterniidist valmistatud laineplaadid on suurepärase keemilise vastupidavusega. Näiteks sigalates igapäevaselt tekkiv ammoniaak, mis söövitab enda keskkonda, ei ole enam probleemiks. Lisaks eterniit ei mädane ega roosteta. See on vastupidav ka seente, bakterite ja kahjurite suhtes. Tänu eterniitkatuse pikale elueale on see põllumajanduskonstruktsioonide jaoks väga hea investeering.

eterniitkatus-läbipaistev-plaat-värvimata
eterniitkatus-läbipaistev-plaat-taluhoone-16-9

Loomulik valgus mõjutab oluliselt loomade elutingimusi. Seega, mida rohkem oma loomapidamiskohas looduslikku keskkonda jäljendada, seda parem on see loomadele. Eterniidiga on lihtne oma taluhoonesse loomulikku valgust lisada. Eterniit võimaldab endaga siduda näiteks mõned poolläbipaistvad plaadid ning töötada katuseakendega, mis plekk-katusega töötades võib osutuda keeruliseks.

Asjakohaste ja ilmastiku vastu turvaliste laoruumide olemasolu on seadmete, teravilja, põhu või toodangu parimas võimalikus seisukorras hoidmise võtmeks. Eterniidist laineplaatide suurepärased soojusomadused koos hästi valitud ning paigaldatud ventilatsioonisüsteemidega hoiavad temperatuuri stabiilsena. See võimaldab õhul ringi käia, hoides toodangut ja teravilja parimas korras. Eterniitkatus on majanduslikult mõistlik valik ja tagab põllumeestele vajaliku meelerahu.

eterniit-klasika-pruun-3

Kokkuvõtteks

eterniit laineplaadi kasutamine taluhoonetel on majanduslikult hea valik. Selle kasutamine enda ehitisel vähendab ka hulgaliselt probleemsete tegurite tekkimist, mida leiab taluhoonetes, mis kasutavad plekk-katust. Eterniit on täielikult tulekindel, mürakindlam ning keskkonnasäästlikum. Erinevalt plekk-katusest võimaldab eterniit oma hingamise ning niiskuse imendumisvõimega oluliselt vähendada niiskust, kondenseerumist ja keemilisi ühendeid õhus, mis võivad kahjustada loomi, saadust ja tööriistu.

Eterniit on üks enimkasutatuid katusematerjale Eestis ja Baltikumis. Erinevalt nõukogude aja eterniidile, ei sisalda tänapäeva eterniit enam tervisele kahjulikku asbesti. Eterniit on keskkonnasõbralik materjal, mis koosneb tsemendist, lubjakivist ja veest. Kaasaegses materjalis on asbest asendatud PVA kiududega, mis vastab Euroopa nõuetele. Lisaks on eterniidi tootmine loodusvarasid kokkuhoidev protsess.

Lisaks kõigele muule on hoone renoveerimisel ja vana eterniitkatuse vahetamisel uue eterniidi vastu veel üks suur pluss – see ei vaja ehitusluba.

Küsi pakkumist







    Harja- ja servakate (eterniit)Harja- ja servakate (plekk)AluskateKäiguteeLumetõkeKatuseredelVihmaveesüsteem (ümar)Vihmaveesüsteem (kandiline)KatuseakenPiksekaitsePäikesepaneelid


    Soovin paigaldustSoovin transportiSoovin finantseerimise pakkumist täislahendusele

    Kontaktandmed