Eterniitkatuse hooldamine

ETERNIITKATUSE HOOLDAMINE

Tänapäeva eterniit on asbestivaba ja koosneb kvaliteetsest kiudtsemendist. Selle materjali omaduste tõttu sobib see ideaalselt katusekatteks. Kaasaegne eterniit on vastupidav, vaikne, esteetilise välimusega ja looduslikest materjalidest. Kuid nagu iga asjaga, tuleb ka kiudtsemendist valmistatud laineplaatide eest aegajalt hoolt kanda, et katus püsiks ilus, puhas ja vastupidav. Päris hooldusvaba katusekatet ei ole olemas. Tihti juhtub aga see, et katuse hooldamise peale hakatakse mõtlema alles siis, kui on ilmunud silmnähtavad kahjustused või määrdumised, mis nõuavad juba suuremaid parandus- ja puhastustöid.

Igat liiki katuse hooldamisega tuleb tegeleda järjepidevalt ning ennetavalt. Kui katust õigel ajal ei hooldata, siis kipub see kiiremini luituma, lagunema ja halvemal juhul mõjutama ka katusekonstruktsioone.

Eterniitkatuse hooldamise puhul kehtivad 3 lihtsat reeglit:

1) Katuse regulaarne puhastamine

2) Katusepesu

3) Katuse värvimine ehk kaitsekihiga katmine vajadusel

Eterniitkatuse puhastus

Kõige olulisem ja lihtsam hooldusrutiin on katuse igaastane puhastamine suuremast lahtisest prahist: oksad, lehed, okkad, käbid, prügi, mustus, tolm jne. Selle raames tuleb alati puhastada ka vihmaveerennid, et ennetada nende ummistumist. Antud töö on üldjuhul jõukohane igaühele ning selleks on vaja tavalist harja. Katuse ja veerennide puhastamist on soovitatav teha sügisel enne esimest külma. Ideaalis võiksid majaomanikud ka kevadel katuse ja vihmavee äravoolud veelkord üle vaadata, ega sinna pole talvega prahti juurde kuhjunud.

Katusepesu

Põhiline vaenlane on sammal. Sambla kogunemisel mängivad rolli erinevad tegurid: katuse paiknemine ilmakaarte suhtes, otsese päikesevalguse kogus, puude ja muu taimestiku lähedus, maja ümbruskond (tiheda liiklusega linnatänav, hajaasutatud küla vm). Järjepideva katuse hoolduse puhul ei teki sammal nii kiiresti katusele.

Sammaldunud katuse puhul häirib paljusid katuse visuaalne pool ja samblatükkide kukkumine katuselt alla. Tegelikult võib katusele kogunev sammal ühel hetkel osutuda katusekonstruktsioonile ohtlikuks. Sammaldunud katusepind muutub niiskeks ja raskeks ja on suureks lisakoormuseks tervele majale. Aja jooksul võib niiskus tungida läbi pragude katusekatte alla ja hakata seal hallitama või mädanema. Niiskuse jäätumisel vesi paisub ja katusekate võib katki minna. Samuti ummistab sammal vihmaveerenne, mistõttu ei saa vihma- ja sulavesi enam sealt kaudu liikuda ning tekib liigniiskuse oht katusele.

Maja ja katuse ohutuse mõttes on mõistlik teha eterniitkatuse pesu iga 5-10 aasta tagant. Katuse pesu all mõeldakse tavaliselt survepesuriga pesemist ning kogu sinna kogunenud mustuse, tolmu ja sambla eemaldamist.

Katusepesuks kasutatakse lisaks ka erinevaid spetsiaalseid katusepesuvahendeid. Oluline on jälgida, et konkreetne pesuvahend sobiks ka eterniidi puhastuseks. Katusepesuga saab üldiselt hakkama iga majaomanik. Kõigepealt tuleb pesuvahend katusele pritsida ning olenevalt pesuvahendist tuleb see kas survepesuriga mõne aja pärast maha pesta või katusele jätta, et vihm saaks hiljem oma töö ära teha.

Kui eterniitkatus on puhtaks pestud, siis tavaliselt kantakse peale veel eraldi samblatõrjevahend, mis pikendab hooldust järgmise katusepesuni. Samblatõrjevahend eemaldab veel viimsed sambla jäägid, mis võisid pesust katusele jääda.

Eterniitkatuse värvimine

Kui eterniitkatus on luitunud, siis ei pea katust kohe välja vahetama, vaid seda on võimalik värskendada ka värvimisega. Värvida saab nii vana eterniitkatust (asbestiga) kui ka uut asbestivaba eterniitkatust. Keskmiselt vajab eterniitkatus värvimist iga 15-20 aasta tagant. Lisaks värvi värksendamisele on värvimisel veel mitmeid häid mõjusid.

Eterniitkatuse värvimise mõjud:

  • · katuse pind jääb sile, libedale pinnale ei aja sammal oma juuri
  • · katuse kaitsmine välismõjude eest
  • · parandab katuse väljanägemist

Eterniitkatuse värvimise eeltööks on põhjalik katuse puhastus ja pesu ehk kõik antud artiklis eelpool nimetatud sammud. Kui katus on puhtaks pestud ning vajadusel vahetatud välja ka pragunenud ja kahjustatud plaadid, siis saab eterniitplaate katta spetsiaalse eterniidi jaoks mõeldud värviga. Olenevalt värviomadustest ja tootjast peab katusele kandma kas krundi ja ühe värvikihi või kaks värvikihti.

Tuntuimad värvitootjad on Tikkurila, Sadolin, Caparol ja paljud muud. Antud värvid on saadaval tavalistes ehituspoodides, seega võib igaüks neid poest ise osta. Värvimistööd on küll igaühele jõukohased, kuid võimalusel soovitame selleks palgata katuse hooldusega tegelevad spetsialistid. Kuna värvimistööd tuleb ette võtta iga 15-20 aasta tagant, siis võiks seda endale lubada teha profesionaalselt, kiirelt ja ohutult. Üldjuhul teevad katusehoolduse ettevõtted ära ka vihmaveerennide puhastuse, vajadusel katkiste laineplaatide vahetuse ja lisaks ka lõppkoristuse maja ümbruses.

Eterniitkatuse värvimine muudab sinu vana katuse tundmatuseni uueks ning näeb katusel värskem välja.

Eterniitkatuse talvine hooldus

Talveperioodil on majaomaniku peamine ülesanne jälgida, et katusele ei koguneks liiga suurt lumekoormust ega räästasse jääpurikaid. Lume ja jääpurikate eemaldamine on vajalik kahel eesmärgil: elanike ja möödakäijate ohutus ning katuse lisakoormuse vähendamine.

Üldiselt ei kogune viilkatusele liiga suurt lumekoormat ning eraldi lumekoristust katusel tegema ei pea. Kui aga peaks juhtuma, et katusele tekib umbes 30-40 cm paksune lumekiht, siis seda tuleks juba hakata katuselt alla lükkama. Katuselt lume koristamiseks võib kohale kutsuda professionaalse katusehooldusfirma. Soovi korral on võimalik lumekoristust ka ise teha, ent jälgima peab, et seda tehtaks õigete tööriistadega, mis katust ei vigastaks.

KOKKUVÕTTEKS

Katuse regulaarne hooldamine on oluline igal majal ja igat liiki katuse puhul. Eterniit on levinud katusekattematerjal, mis on küll vastupidav ja esteetilise välimusega, kuid vajab samuti rutiinset hooldust. Eterniitkatuse hooldamine on jõukohane igaühele ja selleks tuleb meelde jätta 3 lihtsat reeglit:

1) 1-2 korda aastas katuse visuaalne kontroll ja puhastamine lahtisest prahist

2) 5-10 aasta tagant katusepesu ja samblaeemaldus koos samblatõrjega

3) 15-20 aasta tagant katuse värvimine ehk kaitsekihiga katmine ja värskendamine vajadusel

Õigeaegne hooldus aitab vältida mitmesuguseid suuremaid probleeme nagu katuse sammaldumine, vee lekkimine ning värvi pleekimine ja koorumine. Rutiinse eterniidi hoolduse puhul suuremaid probleeme üldjuhul ei teki ning hooldus möödub kiirelt ja tõhusalt. Regulaarselt hooldatud katus säilib kauem ja on silmale ilusam vaadata.

Küsi pakkumist


    Kontaktandmed