Katuseplekk, katusekivi või eterniit, milline valida?

Katuseplekk, katusekivi ja eterniit on Eesti majaomanike seas kolm kõige populaarsemat valikut.

Korralik katus algab hoolikalt valitud materjalidest ja hästi läbimõeldud paigaldusest. Hea katus peab püsima tervena ja oma ülesannet täitma aastakümneid. Lisaks temperatuuri kõikumisele peab katus taluma tuult, erinevaid sademeid, sealjuures ka happelisi ja ultraviolettkiirgust.

Eestis on eramajade puhul enamlevinud katusetüübiks viilkatus. Klassikalise viilkatuse katusekattematerjalide valik on väga lai ja võimalik on paigaldada näiteks: katuseplekk, katusekivid, eterniit, bituumensindlid jne.

Katuseplekk

Katuseplekk on vetthülgava materjal, mis tähendab, et materjal ei ima endasse niiskust ja takistab õige paigalduse korral sademete ligipääsu maja konstruktsioonidele. Katuseplekki soetades tuleb katuse pindala ja materjali kulu võimalikult täpselt välja arvestada, sest hiljem on väga tülikas plekiga kaetud katust lappida.

Katuseplekki ostes tuleb erilist tähelepanu pöörata materjali paksusele. Väga odava hinnaga soetatud õhuke katuseplekk võib küllaltki lühikese aja jooksul hakata tekitama palju “peavalu”. Talvisel ajal võib lumekoormusega õhuke plekk kergelt muljuda, tugevama tuulega laperdada vastu katusekonstruktsiooni ning üleüldiselt võib katuse eluiga osutuda oodatust lühemaks.

Võrreldes kivi- või eterniitkatusega on katuseplekk sademete korral tüütult lärmakas, tekitades pidevat pleki müra hoones. Katuseplekk on ka väga vastuvõtlik temperatuuri kõikumistele. Soojal suveilmal kütab päikesekiirgus katusealused toad kiiresti üles ning temperatuur ilma vajalike seadmeteta võib muutuda talumatuks.

Katusekivi

Kivikatus on meie kliimas hinnatud valik. Kivi on vaikne, vastupidav ja silmailu pakkuv katusekattematerjal, mida valmistatakse tavaliselt betoonist või savist. Toormaterjali kaalu tõttu on ka katusekivi raske materjal, mis nõuab omale tugevat katusekonstruktsiooni. Sellest tulenevalt on kvaliteetne kivikatus teistest oluliselt soolasema hinnaga. Keskmise elumaja 150 ruutmeetriline kivikatus kaalub 7,7 tonni, kuid näiteks sama pindalaga eterniitkatus kaalub ligi 3,2 korda vähem, ehk 2,4 tonni. Lumerohkel talvel tuleb lumi kivikatuselt kindlasti eemaldada, sest kivikatus ja sulalumi võivad oma tohutu raskusega katusekonstruktsiooni kahjustada.

Eterniitkatus

Eterniit on vaieldamatult üks enimkasutatud katusematerjale Eestis ja Baltikumis ning seda ka põhjusega. Tänapäevasel asbestivaba Leedu eterniidil on sarnased omadused kivikatusega ja on seejuures soodsam kivikatuse materjali tavapärasest hinnast. Kivikatuse konstruktsioonid peavad kandma kuni 3,2 korda suuremat massi ja roovisamm peab kivil olema tihedam. Seetõttu on eterniidi paigalduse hind kuni 25% soodsam.

Kui võttes arvesse konstruktsioonide ehitamise, lisatarvikute ja paigalduse hinnad on võimalik saavutada eterniiti valides ka hinnavõit kiviprofiil katusepleki üle. Kui katuseplekk vajab väga täpselt looditud roovi, ei ole vaja eterniiti paigaldades hästi säilinud aluskonstruktsiooni puhul roovitust ümber teha ega tugevdada. Kui vana roovitus veel peab, saab uue plaadi koheselt olemasoleva konstruktsiooni peale kruvida.

Asbestivaba Leedu eterniit on hingav materjal, mis parandab hoone ventilatsiooni ning erinevalt katuseplekist kuivab liigniiskus konstruktsioonist välja. Eterniitkatus on müravaba nii tuule kui ka vihmaga ja lihtne paigaldada. Samuti ei vaja vana eterniitkatuse vahetamine uue vastu ehitusluba. Võrreldes katuseplekiga on eterniitkatus ka vastuvõtlik leelistele hapetele. Eterniit on täiesti keskkonnasõbralik materjal. Nõukaaegne asbest on tänapäeval asendatud PVA-kiuga, millel on palju paremad omadused tsemendi tugevdamiseks.

Katuseplekki, katusekivi ja eterniiti võrdlev tabel

Leedu eterniitKatuseplekkKatusekivi
Materjali kvaliteedi garantii30 aastatReeglina 10-15 aastat, premium toodetel kuni 5030 aastat
Kõigi garantiiga seotud kulude katmineJAHEIEI
Esteetilise välimuse garantiiJAHJAHEI
Temperatuuri taluvusKõrgeTemperatuuri tundlikKõrge
Eluiga70 aastat20-50 aastat70-100 aastat
Kaal 150 m2 katmisel2,4 tonni700-900 kg7,7 tonni
VastupidavusKõrgeKeskmineKõrge
PaigaldusTehtud lihtsaks, võimalik ise paigaldadaSoovitatav on kaasata spetsialistidVajab spetsialistide abi ja 2 korda tugevamat aluskonstruktsiooni
Difuusne (hingav) materjalJAHEIEI

Kokkuvõte

Mis tahes katusekatte eluea pikkus eeldab õiget hooldust. Kord aastas tuleks puhastada veerennid ja kontrollida läbiviigud, koristada lehepuru ja oksapraht korstna ümbruses ning tekkinud sammal vee ja harjaga katusekattelt maha lükata. Kivi- ja eterniitkatus on üldiselt väga pika elueaga ja seejuures ka kuni 30 aastase materjali garantiiga. Garantiiaeg on periood, mille jooksul tootja kohustub tarnima uue katusematerjali, kui õigesti paigaldatud katus on osutunud praagiks. Kivikatusel puudub esteetilise välimuse garantii, kuid eterniitkatusel garanteeritakse katuse välimuse 5 aasta jooksul peale ostu.