Lükkame ümber kuus levinumat müüti eterniit laineplaatide kohta

Neile, kes soovivad majale katust, mis kestaks vähemalt 50 aastat, oleks esteetiliselt kaunis ja soodsa hinnaga, on eterniit pakutavatest katusematerjalidest parim valik. 

Kaasaegne-eterniit-kiudtsement-laineplaat

Kaasaegne eterniitplaat ei sisalda asbesti

Alustuseks on oluiline viidata, et direktiivi 1999/77/EC kohaselt on Euroopa Liidu riikides asbesti kasutamine olnud keelatud juba alates 1. jaanuarist 2005 (Terviseaamet). Nõukogude Liidu aegne eterniitplaat, mis katab tänaseini vanemate hoonete katuseid sisaldab tõepoolest suure tõenäosusega ka asbesti. Kuid tänapäeval toodetud eterniitplaatides on koostisosad muutunud ning asbest on täielikult asendunud tekstiilitööstuses tuntud polüvinüülalkoholikiudude (PVA) kasutamisega.

Eternit-4
Eternit-5

Eterniit laineplaat ei ole tuleohtlik materjal

Kaasaegne eterniit on valmistatud tsemendist, lubjakivist, tselluloosist, veest ja asbesti välja vahetanud PVAkiust. Koostisosadest tulenevalt on eterniit mittesüttiv materjal, mis vastab tuletundlikkusklassile A2 (Eternit). Lisaks on oluline märkida, et A2 on järjekorralt teine Euroklassi kõige kõrgem tuletundlikkuse reiting.

Eternit-1

Ärihoonete kompleks Leedus (2020-2022)

Eterniit-Gotika-must-motusmae-2

Eramu eestis (2020-2021)

Eterniit on täielikult ilmastikukindel materjal

Vastupidiselt väidetule on eterniit tugeva vihma ja rahe korral ka üks parimaid mürasummutajaid hoone katusel. Näiteks inimesele on mugav müratase vahemik 55 dB – 60 dB. Tugevama vihma korral võib katuseplekiga kaetud hoones müratase ületada 90 dB piiri, mida saab võrrelda kõrval seisva muruniidukiga. (Influence of Roofing Sheet Geometry on Reduction of Rainfall Induced Noise) Eterniidi puhul on müratase 16 dB madalam ehk 74, mida saab võrrelda töötava pesumasinaga.

Eterniit on veekindel materjal ja paigaldusele eelneva korrektse ladustamise puhul ei teki värvitud plaatidele valgeid laike

Eterniit on hingav materjal, mis tähendab, et materjalil on võime imada endasse ka niiskust. Üheks peamiseks ohuks on see, et värvitud eterniitplaate hoiustatakse õues. Tihtipeale arvatakse, et katusematerjal ongi mõeldud õues hoidmiseks, kuid kui eterniit on pakitud kilesse ning hoiustatakse alustel, siis ei saa kogunenud liigne niiskus plaatidest eralduda. See põhjustab plaatides oleva lubja migreerumist ning seetõttu võib ladustamistingimuste eiramise korral nende värv valgeks muutuda.

Eterniit-gotika-grafiit-Tapa-5

Eterniitplaadid on üldiselt kauakestev katusematerjal ja seetõttu annavad tootjad oma materjalile ka väga pika garantii

Näiteks Leedu päritolu eterniitplaatide puhul on selleks perioodiks 30-aastat, mis katab kõikvõimalikud garantiiga seotud kulud, k.a tööraha, mis hõlmab 60–70% katusevahetuse maksumusest. Eterniidi kasulikuks elueaks võib arvestada vähemalt 50 aastat.

Eternit-6

Eramu leedus (2021-2022)

Päikesepaneelid-eterniitkatusele-(2)

Laudakompleks eestis (2019-2020)

Renoveeritud eterniitkatusele saab paigaldada päikesepaneele, katuseredeli, lumetõkke ja kõik muu, mida üks moodne katus võib vajada

Ekslik arvamus justkui päikesepaneele ei saa paigaldada eterniidiga kaetud katusele on tihedalt seotud vana ja enamik juhtudel tänaseks juba amortiseerunud Nõukogude aegadel toodetud eterniidiga. Tihti on need katused, mis tänaseni kannavad veel aegunud eterniiti, ehitatud ilma paigaldusjuhendita ning aluskonstruktsioon koosneb materjalidest, mis sel ajal parasjagu olid kättesaadaval. Seetõttu on oluliselt keerulisem hinnata, kas selline katus suudab lisaraskust kanda või mitte. Samuti ei taheta säärastele katustele päikesepaneele paigaldada, kuna materjal on ajaga rabedamaks muutunud ning kipub kõndimisega purunema. Kaasaegse materjaliga neid probleeme ei esine ning kiudtsement laineplaat- ehk eterniitkatused sobivad väga hästi paneelide paigaldamiseks.

Korduma kippuvad küsimused

Kaasaegne eterniit (kiudtsement) katus ei sisalda asbesti. Vanemad Nõukogude Liidu aegsed tooted võisid sisaldada, kuid asbestist on loobutud terviseriskide tõttu.

Kõige kindlam valik on kahtlemata Leedu eterniit, Eternit. Kui sinu jaoks on kõige olulisem hind, siis odavam valik on Ukraina päritolu Fibrodah eterniitplaadid.

Eterniitkatus on kahtlemata soodsam plekk- ja kivikatusest. Kuigi esialgne maksumus võib olla kõrgem kui mõnel teisel materjalil, võib selle vastupidavus ja madal hooldusvajadus muuta selle pikas perspektiivis siiski kulutõhusaks.

Ei ole saladus, et sõltuvalt tootja määratud tingimustest on alternatiivsetel- või sootuks eri laadi materjalide garantiiperioodid eri pikkusega. Kuid Leedu eterniidile jääb kehtima 30-aastane materjali kvaliteediga seotud garantii ja 5-aastane värvigarantii ka pärast paneelide paigaldamist.

Eterniitkatused on võimalik soetada terviklahendusena. See tähendab seda, et lisaks eterniitplaatidele on saadaval ka samast materjalist lisatarvikud erinevate katuse sõlmede viimistlemiseks. Valikus on harjakatted, otsaplaadid, servakatted, ühenduselemendid vertikaalse seinaga ja harjakivid.

Üldiselt on suur osa toodetest alati meie Tallinna laos olemas ning koheselt saadaval. Transporti saame pakkuda kogu Eesti piires. Kui juhtub, et teie soovitud toodet sellel hetkel laos ei ole, siis võib arvestada 2-3 nädalase tarnega.

Küsi pakkumist    Harja- ja servakate (eterniit)Harja- ja servakate (plekk)AluskateKäiguteeLumetõkeKatuseredelVihmaveesüsteem (ümar)Vihmaveesüsteem (kandiline)KatuseakenPiksekaitsePäikesepaneelid


    Soovin paigaldustSoovin transportiSoovin finantseerimise pakkumist täislahendusele

    Kontaktandmed