Mis on bituumen katusekate?

Mis on bituumen katusekate?

Bituumen katusekate on sõna, mida lamekatuse ehitamisel kasutatakse väga palju, kuid selle täpne tähendus ei pruugi päriselt teada olla. Bituumen on üldnimetus looduslikult esinevatele põlevatele vedelatele või tahketele süsivesinike segudele. Bituumenit saab loodusest kaevandada, kuid enamasti saadakse seda naftatöötlemise kõrvalproduktina. Sellel on palju kasutusvõimalusi, kuid põhiliselt kasutatakse bituumenit sideainena tee-ehituses ja isoleermaterjalina hüdroisolatsioonitöödel, kaasa arvatud katuste ehitamisel.  

Sissejuhatus

Varasemalt on lamekatuse hüüdnimeks olnud tõrvapappkatus, kuna katusekattena kasutati rullmaterjalina tõrvapappi. Tänapäevalgi kutsuvad osad inimesed bituumenrullmaterjali tõrvapapiks,  kuid see pole enam korrektne. Katusekatte hüdroisolatsiooni tugikihiks pole enam „papp“, vaid enamasti polüester- või klaaskiudkangas ning tõrva asemel on modifitseeritud bituumen.

Üldjoontes koosneb bituumen katusekate järgmistest põhikomponentidest:

  • alumine kaitsekiht:  tavaliselt õhuke kile, mis takistab rullmaterjali transpordiasendis materjali kokkusulamist
  • modifitseeritud bituumen
  • tugikangas: polüester- või klaaskiud tugikangas
  • modifitseeritud bituumen
  • pealmine UV-kaitsekiht : kaitseb materjali ultraviolettkiirguse ja mehhaaniliste vigastuste eest.

Modifitseeritud bituumen on katusematerjali tähtsaim veekindla kihi moodustav komponent. Sellega immutatud ja mõlemalt poolt ühtlase kihiga kaetud tugikangas moodustavad homogeense katusekatte. Katusematerjali tugevuse määrab just tugikangas. Bituumenile lisatakse erinevaid modifikaatoreid (elastomeerseid või plastomeerseid aineid), mis määravad materjali tehnilised näitajad ning tagavad katusekatte vastupidavuse keskkonna mõjudele.

APP ja SBS katusekatted

Vastavalt bituumenis sisalduvatele polümeersetele lisanditele jaotatakse bituumenmaterjalid APP JA SBS materjalideks. Kvaliteedi poolest on need materjalid võrdsed. Enamasti toodetakse nii SBS kui ka APP materjale rullmaterjalina, mida on mugav paigaldada ja transportida.

APP (atactic polypropylene) materjalid sisaldavad plastomeerseid modifikaatoreid ning on elastsed, kõrge UV-kindluse (ei vaja UV kaitseks kiltkivipuistekihti), ja kuumataluvusega katusekatted. Seepärast on APP materjalid rohkem kasutusel sooja kliimaga maades.

SBS (stüreen-butadieen-stüreen) materjali puhul on tegemist bituumenseguga, millele lisatakse SBS elastomeeri ehk sünteetilist kummi.  See annab materjalile erakordse elastsuse, mis sobib suurepäraselt lamekatuste jaoks. SBS materjal on vähem vastuvõtlik pragunemisele ja kahjustustele, mida põhjustavad järsk temperatuuri muutumine. UV kiirguse kaitseks on SBS kaetud kiltkivipuistekihiga ning talub hästi ka kuuma päikest.  

Eestis on lamekatuse kõige populaarsemaks katusekatteks just SBS rullmaterjal, kuna see sobib ideaalselt Eesti kliima ning tingimustega. SBS katus on end aastakümnete jooksul tõestanud kui eelarvesõbralik, lihtne ja vastupidav ehitusmaterjal. Selle põhjuseks on SBS materjali paljud head omadused:

  • Elastne ja vastupidav– kuna SBS bituumen katusekate sisaldab sünteetilist kummi, siis tagab see madalatel temperatuuridel materjali suurepärase elastsuse. Tänu sellele on katus vähem vastuvõtlik erinevatele kahjustustele ning kaitseb hästi temperatuurikõikumistest tingitud mõjude eest.
  • Kaitseb UVkiirguse eest – SBS katusematerjali pealiskiht on kaetud spetsiaalse puistekihiga (üldjuhul mineraalne graanul), mis lisab vastupidavust ultraviolettkiirgusele ning muudab katuse tulekindlamaks.
  • Vettpidav – tänu materjali elastsusele, struktuurile ning mitmekihilisusele kasutatakse seda efektiivseks niiskuse leviku takistamiseks mitte ainult katustel, vaid ka erinevate hoonete ja rajatiste ehituskonstruktsioonide hüdroisolatsioonina.
  • Lihtsalt paigaldatav – SBS katuse paigaldamine on suhteliselt lihtne, kiire ja jõukohane ning selleks on mitmeid erinevaid viise: mehaaniliselt, kuumkeevitades, isekleepuvana jt. Paigaldamisviisi valikul tuleb lähtuda konkreetse katuse kujust, suurusest ja materjalist. Üldiselt kasutatakse paigaldamiseks gaasipõletit, mis on suhteliselt odav ja lihtne tööriist. Täpsemalt SBS katuse paigaldamisest saab lugeda siit: link järgmisele artiklile
  • Lihtsalt parandatav – katuse remondiks tuleb lihtsalt uus paan bituumenrullmaterjali peale kleepida.
  • Soodne –  SBS katusekattematerjal on võrreldes mõne muu katusematerjaliga soodsam. Samuti on SBS katte paigaldamine odavam tänu lihtsatele tööriistadele ja paigaldamisviisile, mis ei vaja palju tööjõudu.
  • Vaikne –  tänu materjali elastsusele ja pehmusele on katus vaikne.
  • Laia värvivalikuga ja kena – tänu tänapäeva tehnoloogiale on SBS bituumen katusekate esteetiliselt ilusa välimusega ning ei ole nii robustne, kui seda olid varasemalt näiteks tõrvapapp ja ruberoid. Samuti ei pea SBS katus olema ainult musta värvi, kuna SBS materjali pealiskihid on saadaval väga paljudes erinevates värvitoonides.

Mõned miinused on SBS katusekattel siiski samuti olemas. SBS materjal (ja üleüldiselt bituumen) ei pruugi sobida teatud tüüpi allergikutele. Samuti ei sobi antud materjal katustele, mis on käidavad (näiteks katuseterrassid), kuna see ei ole mõeldud koormuskasutamiseks. Samuti tuuakse vahel välja, et võrreldes kivi- või plekk-katusega võib SBS katuse eluiga olla veidi väiksem. Kuigi tänapäeva tehnoloogia abil ja õigeaegse katuse hoolduse puhul kestab SBS materjal vähemalt paarkümmend aastat. Üldiselt on bituumenmaterjalide vastupidavusaeg 5-25 aastat olenevalt materjalist ja katusest, bituumeni kvaliteedist ja paksusest.  

Bituumenrullmaterjali kasutus ja klassifikatsioon

Eestis peab katus vastu pidama neljale aastaajale. SBS ning APP tüüpi rullbituumenit on Eestis kasutatud alates 90.ndate aastate algusest. Kõige rohkem kasutatakse bituumenkatuseid suurtel tööstus- ja laohoonetel, kuid tänapäeval ka korterelamute ja eramajade lamekatuste katmisel. Viilkatustel kasutatakse kattematerjalina bituumensindleid, sest bituumen on kerge, soodne ning vettpidav materjal. Tänapäeva bituumenkatus näeb ka esteetiliselt kena ning efektne välja.

Bituumenrullmaterjali kasutatakse nii uute katuste ehitamisel kui ka vanade renoveerimisel. Samuti kasutatakse seda ka teiste pindade hüdroisolatsiooniks. Sagedamini kasutatakse bituumenrullmaterjalist hüdroisolatsioonikihti vundamentide, pinnasesse jäävate seinte, soklite, põrandate, terrasside, rõdude, korrusparklate, tunnelite, sildade, katuste katmiseks.

Modifitseeritud bituumenrullmaterjalid on jagatud kaalu ja materjali omaduste alusel tooteklassidesse  –TL 1; TL 2; TL 3. Liigitamine määratleb, missugused rullmaterjalid ning nende kombinatsioonid konkreetsele katusele sobivad. Määratluse alus on katuse põhikalle. Bituumenrullmaterjalist kattelahendus valitakse nii kattematerjali tooteklassi kui ka katuseliigituse alusel. Valimisel arvestatakse ka tuleohutusklassi. Tooteliigitus näitab rullmaterjali tootmiseks esitatavaid materjali miinimumnõudeid. Kasutusliigitus näitab rullmaterjalide kombinatsioonide võimalusi.

Kui hoone omanik või ehitaja otsustab bituumenkatuse kasuks, siis tuleb kindlasti jälgida, et materjal vastaks ettekirjutustele ning oleks Eesti nõuete kohaselt sertifitseeritud. Õige ja sobiva materjali valikul ning tööde teostamisel on mõistlik küsida nõu ja juhiseid kogenud ettevõttelt või tootjalt.

Üldised tehnilised näitajad

Bituumenrullmaterjale on küll palju erinevaid, kuid siinkohal toome välja mõned üldised tehniliste näitajate vahemikud.

Kaal: Bituumenrullmaterjali kaal pinnaühiku kohta mõõdetakse kg/m².  Tavalistel hüdroisolatsioonitöödel kasutatavate materjalide kaalud jäävad 2 kuni 6 kg/m² vahele. Tugikangaste kaalud jäävad 50 kuni 250 g/m² vahele.

Paksus: Materjali paksus sõltub materjali 1m² kaalust ja materjali valmistamiseks kasutatavast täiteainest. 1m² pinnakaaluga materjalid võivad olla erineva paksusega. Tavaliselt kasutatava bituumenrullmaterjali paksus jääb 2 kuni 5 mm vahele.

bituumen katusekate
Bituumen katusekate

Rulli näitajad: Rulli laius on tavaliselt 1m. Rulli pikkus on muutuva suurusega ja sõltub bituumenrullmaterjali 1m² kaalust. Ühe rulli pikkuse valikul tuleb arvestada, et rulli kaal ei ületaks 50 kg. Kõige tavalisem bituumenrullmaterjali pikkus ühes rullis on  10m (on olemas ka 5, 7, 8, 10, 12, 15, 20 m pikkuseid rulle).

Kokkuvõtteks

Tehnoloogia arenedes on bituumen katusekate saanud efektse välimuse, soodsa hinna ning omaduste poolest kõrge kvaliteedi. Seepärast on nad kujunenud levinud valikuks eelkõige lamekatuste ehitamisel. Bituumerullmaterjalide tootjaid on palju, kuid nüüdsest on olemas ka kodumaine bituumenil põhinevate katusekattete ja isolatsioonisüsteemide tootja. Enne materjalide soetamist soovitame ühendust võtta tootja esindajaga.