OSB plaat, kipsplaat, tsementkiud- või tsementlaastplaat, millist eelistada?

OSB plaat ja kipsplaat on kahtlemata Eestis enim kasutatud ehitusplaadid, seda nii hobiehitajate kui ka oma ala spetsialistide seas.

Kui ehituse protsessiga jõutakse õuest tuppa, siis esimene valik siseseinte, lagede ja mõnikord ka põrandate väljaehitamiseks on tavapäraselt OSB plaat või kipsplaat (tuntud ka ühe tootja järgi küprok nime all). OSB plaate kasutatakse tihti kui siseseintele planeeritakse edaspidi kinnitada mööblit ja kipsplaat paigaldatakse tavaliselt viimase kihina enne lõplikku viimistluskihti. Lisaks on OSB populaarne valik ka katuse ehitusel, näiteks lamekatuse veekindla bituumen või PVC membraani all.

OSB plaat

OSB on valmistatud puitlaastude ja erinevate vaikude surumisel ühtseks massiks ehk tervikuks. Plaatide tootmisprotsessid kasutatakse ka liimaineid, mis võivad edaspidi õhku eraldada ohtlikke ühendeid. Plaatide omadused ja vastupidavus sõltub suuresti puude tüübist, millest laastust on valmistatud. Erinevate omaduste parandamiseks, eelkõige niiskuskindluse ja tulekindluse saavutamiseks lisatakse materjalile keemilisi immutusvahendeid.

Plaatide mõõtmed ei ole reeglina stabiilseid ja võivad pisut paisuda või kahaneda kokkupuutel temperatuurimuudatuste ja õhuniiskusega. Võrreldes kipsplaadiga on OSB oluliselt tugevam.

Kipsplaat

Kips-, tuntud ka krohviplaadina on valmistatud kahe kartongikihi vahel kokkupressitud kipsimassist. Eriplaatide kipsimassi segatakse omaduste, eelkõige tugevuse ja niiskuskindluse tõstmiseks erinevaid segusid. Kipsplaadi koostisesse kuuluvad aineid ei kahjusta tervist materjali käsitlemisel, ega ka edaspidi nendes ruumides elamisel.

OSB plaadiga võrreldes on kipsplaat habras, kuid tagab oluliselt siledama pinna, mida on hiljem lihtsam viimistleda. Tehniliste ja füüsiliste omaduste tõttu sobib kipsplaat kõige paremini sisekujunduseks.

Tsementkiudplaat

Tsementkiudplaadid on valmistatud tsemendi, tselluloosikiudude ning erinevate looduslike mineraalide segu kokkupressimisel. Koostisest tulenevalt on tsementkiudplaat tugev, väga vastupidav, pika kasutuseaga ja täielikult tulekindel ehitusplaat. Plaate kasutatakse nii välistingimustes fassaadi ja sokli kujundamisel kui ka sisetingimustes siseseinte, lagede ja põrandate väljaehitamiseks. Materjal sobib ka väga hästi küttekollete ümber kasutamiseks. Kuigi tsementkiud ja tsementlaasplaatide omadused on suhteliselt sarnased, siis tsementkiudplaat on siiski oluliselt atraktiivsema välimusega ja seda on võimalik kasutada nn lõppviimistlusena.

Tsementlaastplaat

Tsementlaastplaat koosneb täiteainest, milleks on puitlaast või puitkiud ja sideainest, milleks on tsementi. Tsementlaastplaatide valmistamisel ei kasutata puitlaastplaatide tootmisele omaseid formaldehüüdvaike, polüstüreeni ega muid aineid, mis võivad edaspidi eraldada toksilisi ühendeid. Kuigi tsementlaastplaat tuleb reeglina üsna hästi toime niiskusega, siis tsementkiudplaat on oluliselt usaldusväärsem materjal.

OSB plaati, kipsplaati ja tsementikiudplaati võrdlev tabel

OSB plaatKipsplaatTsementkiudpaat
HindAlates 2,60 €/m2 + KMAlates 1,91 €/m2 + KMAlates 5,75 €/m2 + KM
Kergelt töödeldav
Löögikindel
Minimaalne defektide tõenäosus
TulekindelSaadaval tulekindel eriplaatTäielikult tulekindel
Ei eralda ohtlikke ühendeid
Hingav ehk difuusne
Immuunne püsivale kokkupuutele veega