Plastkatus

Katus on maja kroon, see kaitseb ja kaunistab sinu kodu. Kuidas aga valida endale õige katusekattematerjal?

Katusekattematerjale on mitmeid nagu näiteks eterniit, kivi, plekk, laast, bituumen jm. Täna räägime aga materjalist, mis ei ole nii levinud, kui teised – plastik. Plastkatus on taskukohane alternatiiv paljudele katusekattematerjalidele, aga kas see on jätkusuutlik valik?

Plastkatus-3-1200x1200-2
pvc-valgusplaat-katus

PC plastkatus

PC, ehk polükarbonaat on tugev ja vastupidav materjal. Polükarbonaat on tugevat tüüpi termoplast, mis on praktiliselt purunematu. PC plastkatuse puhul on tõenäosus, et katus saab kahjustada mis tahes välise või sisemise löögi tagajärjel, äärmiselt väike.

PC plastikust plaate on lihtne transportida, ümber paigutada ja paigaldada tänu nende kergele kaalule, mis teeb kogu projekti valmimise samuti kiiremaks. PC plastkatus on ka hea katusekattelahendus, sest see on väga vastupidav äärmuslikule temperatuuridele.

PC plastkatus on tõhus loodusliku valguse läbi laskmiseks, nii, et kasutatakse sageli tekkidel, terrassidel ja garaažidel. Seda kõike saavutab PC plastkatus samal ajal säilitades materjali vastupidavuse. Lisaks oma heale vastupidavusele blokeerib PC UV-kiirgust, mistõttu on see ideaalne terrasside ja terrasside katmiseks. Saate endiselt nautida õues viibimist, ilma et peaks kartma ohtliku päikesekiirgust.

Polükarbonaatkatuste eelised

Polükarbonaat peab vastu äärmuslikele jõududele ja on peaaegu purunematu. PC katuseplaadid on ka väga kerged, mistõttu on neid lihtne transportida ja paigaldada kõikjale. Tänu polükarbonaadi UV-kiirguse blokeerimisele on see ideaalne materjal markiiside või päikesekatuste ehitamiseks. Need polükarbonaadi omadused muudavad selle ka ideaalseks materjaliks kasvuhoonete ehitamiseks. PC katuseplaadid on vastupidavad nii kuumale kui ka külmale temperatuurile, päikesevalgusele, lumele, vihmale ja löökidele. See võimaldab paneelidel püsida palju aastaid ilma tuhmumise või värvimuutuseta, jäädes samas aastate jooksul kahjustusteta erinevate löökide eest.

PC plastkatuse puudused

Vaatamata paljudele eelistele, mida polükarbonaatpaneelide kasutamine katusekattematerjalina pakub, on vaid mõned puudused.  Üks miinus on see, et polükarbonaatkatuse plaadid ei ole kriimustuskindlad ja nende pinnal on võimalik mõlkide või kriimustuste tekkimine, kui sa ei ole piisavalt ettevaatlik.

PVC plastkatus

PVC laineplaadid

PVC on ideaalne valik katusekatteks, eriti valgusribade, varikatuste või varjualuste puhul. Lisaks vastupidavusele, madalale kaalule ja suurepärasele hinna ja kvaliteedi suhtele teeb plastmaterjali eriti lihtne käsitsemine sellest hea valiku.

PVC laineplaadid on ka hea ja kuluefektiivne lahendus tavakatusele. Materjal ühendab endas hea läbipaistvuse, lihtsa käsitsetavuse ja suure vastupidavuse. See tähendab põhilist kvaliteedistandardit, mis üllatab oma arvukate kasutusvõimalustega.

PVC (polüvinüülkloriidist) katuseplaadid on odav lahendus kergkatteks. Lisaks taskukohasele hinnale on PVC-katusekattelehed veekindlad, jäigad, tugeva valgusläbivusega ja sarnaselt polükarbonaatlehtedele näited kergetest katuseplaatidest, mille paigalduskulud on väikesed.

Kuigi PVC-katusekattelehed ei ole löögikindluselt päris nii tõhusad kui polükarbonaatkatuse lehed, jääb enamik PVC-katusekattelehed enamiku kokkupõrgete korral terveks. Erinevalt polükarbonaatlehtedest on PVC-katuseplekid siiski tavaliselt kriimustuskindlad.

Üldiselt on PVC-katuseplekid odavamad kui polükarbonaat, samas kui laineliste PVC-plaatide tugev läbipaistvus võimaldab valgusel hõlpsasti katust läbida ja all asuvat ala valgustada.

PVC katuseplaatide eelised

PVC katusekate annab olulist kaitset tänu oma vastupidavusele ja tugevusele. PVC on pika kasutuseaga (ligi 20-30 aastat) ning veekindel. Lisaks on PVC laineplaadid keskkonnasõbralikud. PVC plastkatus ei karda tuult, niiskust ega kemikaalidega kokkupuudet. PVC laineplaate on mitmes värvitoonis ning need on vastupidavad ka UV-kiirgusele. PVC on väga vastupidav löökidele ja rebenditele ning peab hästi vastu ka õli ja rasvaga kokkupuutel. Erinevalt PC laineplaatidele on PVC katuseplaadid üldiselt kriimustuskindlad.

PVC katuseplaatide puudused

PVC plastkatus on oma olemuselt temperatuurile veidi vähem vastuvõtlikud, mis tähendab, et äärmuslikud temperatuurid ning temperatuurimuutused mõjutavad PVC katuseplaati rohkem, kui näiteks PC katuseplaati.

PVC lamekatus

Lisaks meie valikus olevate läbipastvatele plastikust laineplaatidele on tegelikult olemas ka PVC plastikust lamekatused.

PVC-katusekattemembraan on katusetööstuses juba pikka aega kasutusel olnud, kuid seda kasutatakse peamiselt suuremates äriprojektides. Kuigi see võib olla populaarsem ärihoonete puhul, on sellel oma koht ka elamute katusekattes. Probleem on selles, et enamik koduomanikke ei tea PVC-katusekattemembraanist midagi. See on arusaadav, sest seda kasutatakse elamute puhul väga vähe. Kuid kui teie katus nõuab membraani, on mõned olulised asjad, mida PVC-katusekatte kohta teada, mis aitab sul otsustada, kas see on sinu jaoks õige katusekattematerjal.

PVC (polüvinüülkloriid) on ühekihiline valge membraan, mida kasutatakse nii äri- kui ka elamukatusekatteks. Tänu sellele, et membraan on valge, peegeldab see soojust, mitte ei neela seda. PVC on suurepärane valik, kui teie kodul on lamekatus, sest see hoiab all oleva ruumi jahedamana. See on ka suurepärane valik mitteeluruumi, näiteks garaaži või kaetud terrassi kohal. Lihtsalt tea, et valge membraan määrdub aja jooksul. Seega peate otsustama, kas mustunud PVC-membraani nägemine aknast on probleem. Sellel ei ole mingeid funktsionaalsuse probleeme, kuid see on lihtsalt midagi, mida peaksid meeles pidama, kui teete oma lamekatusematerjali kohta otsuse tegemise protsessi.

Esimene asi, mida peate PVC-katusemembraani kohta teadma, on see, miks seda üldse kasutada või vaja on. Kui katuse või katusefassaadi katusekalle on alla 2:12 (vähem kui 2 vertikaalset ühikut üles iga 12 horisontaalse ühiku kohta), loetakse seda madalaks kallakuks. Probleem seisneb selles, et madala kaldega või lamedal katusel ei voola vesi nii kiiresti ära kui kõrgema kaldega katusel. Seetõttu on vaja veekindlat katusekattematerjali.

See välistab paljud katusekattematerjalid, sealhulgas asfaltkrohvid, sest need ei ole mõeldud seisva veega toimetulekuks. Isegi katusekivide tootja paigaldusjuhistes ja ehitusnormides on öeldud, et asfaltkive ei saa paigaldada katustele, mille katusekalle on väiksem kui 2:12. Seetõttu tuleb madalale kallakule või lamedale katusele paigaldada PVC-katusemembraan (või mõni muu lamekatusesüsteem).

PVC lamekatuse paigaldus

PVC’d on võimalik paigaldada vähemalt -5 °C või soojema temperatuuri juures. Kui ümbritsev temperatuur on alla +5 °C, siis tuleb PVC katusemembraan esmalt soojendada. PVC katust ei saa paigaldada vihma- ja lumesajuga, külmaga ega tugeva tuulega.

Paigaldamine sammudena:

 • visuaalne kontroll ja vajadusel pinna ühtlustamine ja loodimine;
 • sobiva auru kontrollkihi paigaldus;
 • soojusisolatsiooni paigaldus (tavaliselt kahes kihis nii, et vuugid oleks ülekattega);
 • kaitse- ja eralduskihi paigaldus, mis koosneb biotsiididega töödeldud tekstiilist;
 • perimeetri profiilide paigaldus;
 • PVC katusemembraan laotatakse laiali – mõõtmed stabiliseeruvad;
 • katusemembraan kinnitatakse võimalusel aluspinnale mehaaniliselt kasutades ankurkinnitusi;
 • membraanid ühendatakse omavahel kasutades kuuma õhu keevitust;
 • lõpp-elementide paigaldus ja vuukide sulgemine.
Plastkatus-6-1200x1200-1
Plastkatus-5-1200x1200-1

Kokkuvõtteks

Kuigi plastik on ebatavaline variant katuse jaoks, ei ole plastkatus mitte kuidagi halvem valik, kui meie kõigi jaoks tuntumad katusekattematerjalid nagu näiteks eterniit või kivi. Plastkatuses kasutatud materjal on väga vastupidav ning keskkonnasõbralik materjal, kuigi sõna „plastik“ võib tekitada teise tunde.

On mitmeid asju, mida kaaluda, kui valid enda hoonele katusekattematerjali. Igal konstruktsioonil on unikaalsed omadused, mis aitavad sul teha parima valiku.

Kui aga otsid midagi, mis oleks soodne, kvaliteetne ja eriline, siis on plastkatus väga hea valik! Olgu see siis valge lamekatus või läbipaistev laineplaat sinu terrassil.

Täpsema materjali hinna saamiseks täida allolev vorm ja võta meiega ühendust.

Küsi pakkumist


  Kontaktandmed