Fassaad: kiudtsement- ja puit voodrilaud, kumb on tegelikult odavam valik?

Fassaad on sinu maja üks tähtsamaid osi. See hoiab meid kaitstuna iga ilma eest, pakkudes soojust talvel ja jahedat kuumal suvepäval. Just seetõttu tuleb olla fassaadimaterjali valimisega väga hoolas. Sellega saate muuta tavapärase maja eriliseks, stiilseks ja ohutuks. Fassaadimaterjale on ju iseenesest palju, täna aga räägime kahest kindlast materjalist – kiudtsement voodrilaud ja puit voodrilaud. Kumb on siis tegelikult rahakotile mõistlikum valik? Millal see hinnavahe endast märku annab? Kumb materjal on siis lõpuks odavam?

Selleks, et sukelduda sügavamale tuleks natukene enne neist kahest materjalist rääkida: mis need on ja kuidas need üksteisest erinevad. Pikalt me siin sellest ei räägi, kuid lähemalt lugeda saab sellest SIIT.

Puit voodrilaud

Puit on väga iseenesest mõistetav materjal – see kasvab meie ümber ning on osa meie igapäevaelust. Puitu näeme igal pool, ka majade fassaadidel. Olles üks kõige tuntumaid ning laialdasemalt kasutatud fassaadimaterjale meie keskel, puit on väärikas materjal. Kuid sellegi poolest on puit voodrilaud omade iseärasustega, näiteks pidev hooldusvajadus.  

Kiudtsement voodrilaud

Kiudtsement komposiitmaterjal, mis on kooslus liivast, tselluloosi- ja tekstiilikiududest ning veest. Kiudtsementvoodrilaud on võrreldes teiste fassaadimaterjalidega vastupidav ja peaaegu täielikult hooldusvaba. Lisaks on kiudtsement voodrilaua plaadid täielikult läbivärvitud, mis tähendab seda, et värvil ei ole kuhugi kuluda.

Kui mõni aasta tagasi sai veel vaielda, et kiudtsement on ostes tohutult palju kallim, kui puit, siis tänavu seda enam teha ei saa. Eks sellekski on põhjuseid mitu, kuid fakt on see, et kiudtsementvoodrilaua ruutmeetri hind on nüüdseks (olenevalt tüübist) odavam või samas hinnaklassis, kui puitvoodrilaua oma. Seega – kui hetkel kiudtsement voodrilaud Cedral Classic m2 hind algab 40€/m2, siis samaväärse puitvoodrilaua ruutmeetrihind on keskmiselt 28€/m2 juures. See võib tunduda veider ja arusaamatu, kuid puitvoodrilaua laius on üldiselt palju kitsam, kui on Cedral kiudtsement voodrilauad. Kui puit voodrilaua laius on keskmiselt 90-145mm, siis Cedrali voodrilaua laius on 186mm. Võrdluseks võtsime aga puit voodrilauad, mis oleks Cedrali’ga sama laiuse lähedal (180-195mm). Samuti sai võrdluseks otsitud juba viimistletud ning värvitud voodrilauad (puidu puhul krunt+1-2 kihti värvi).

Detailsem ülevaade

Et maalida su silme ette parem pilt, ehitame näiteks 150m2 fassaadi. Seda ilma igasuguste lisatarvikute ja muuga. Cedral Classic’ut kasutades maksad sa 150m2 maja eest alates 6200 Koos Cedral originaal lisatarvikutega on Cedral Classic fassaadi kogumaksumus alates 9800€. Puit voodrilauda kasutates maksad sa enda fassaadi eest alates keskmiselt 4500€, seda ilma lisatarvikuteta. Ilmselgelt võib alati valida ka odavama otsa puitmaterjali (mis võib olla ei ole nii kvaliteetne), sellisel juhul on sinu fassaadi hind umbes 3000 eurot.

Siiski on ülaltoodud hinnavahemik ainult algus. Võtame hooldustsükli ajaks umbes 4 aastat. Mis juhtub selle aja sees ning mis tuleks ära teha?

Kiudtsementfassaadi hooldus

Kiudtsementfassaadiga no üpris lihtne – üldiselt on tugevalt soovitatud, et fassaadi pesuks kasutataks survepesurit. Cedral voodrilaua eluiga on kuskil 50+ aastat ning täielik materjaligarantii on 10 aastat. Oma eluea jooksul ei pea  üldiselt tegema midagi muud, kui fassaad mustusest survepesuriga üle pesta. Cedral’i voodrilauad on pleekumatud, seda tänu läbivärvitud plaatidele.  

Puitfassaadi hooldus

Puitfassaadi keskmine hooldustsükkel on kuskil 2-5a. Aga juba peale esimest aastat tuleb kullipilguga enda puitfassaadil silma peal hoidma. Mustus, kas maja on vaja puhastada ning kas teha seda ise? Kas majal on lasuurkate? Kas see tuleb üle teha? Kas päikesepoolsetel seinadel olev värv on pleekunud?

Puit voodrilaud ja selle pesu: puit voodrilauda ei soovitata survepesuriga pesta, seega on maja pesemine ja samblikust ning mustusest puhastamine aega ja vaeva nõudev. Lisaks tuleb olla ettevaatlik, et mitte lasuuri ja värvkatet seejuures kahjustada. Mitmed erinevad fassaadi pesuvahendid – aluseline, neutraalne, happeline võivad teha fassaadi imeilusaks, justkui oleks see täiesti uus, või rikkuda selle täielikult.

Edasi – värv. Lasuur- ja katvat pinnavärvi soovitatakse üle värvida umbes iga 3 (kuni 5, premium pinnavärvide puhul) aasta tagant. Seega, kas värv on pleekunud? Kas see kobrutab? Üldiselt ei anna ükski fassaadivärv kindlat garantiid. Ühe korraliku fassaadivärvi liitri hind on kuskil 7-9€ juures. Ühe liitriga katad sa ära umbes 1m2 enda seinast. Lasuurkatte liitri hind on umbes 10€ kandis ning ühe liitriga saab kaetud umbes 3m2 fassaadist.

Lisaks tuleb arvesse võtta, et maja värvimine ei tähenda ainult värvimist vaid ka vana värvi maha lihvimist.

Mis on lasuurvärvi ja katva pinnavärvi vahe?

Lasuurvärv

Lasuurkate on glasuurjas poolläbipaistev kiht. Lasuur jätab alles loomuliku puidu välimuse, lisades sellele juurde tooni ja kaitset. Lasuurvärv saadakse, kui värvitule alusvärvile lisatakse värvipigmenti. Fassaadi katmiseks segatakse lasuurvärv üldiselt 20l veega ning sellega saab kaetud umbes 3m2 fassaadist.

Kattev pinnavärv

Pinnakattevärvid on täielikult läbipaistvatud värvid. Varvitoone on lõputult ning värvimaterjalegi on nii mõnigi. Akrüülvärvid on praegu kõige populaarsem valik fassaadivärvina, sest neid on palju lihtsam hooldada ja üle värvida kui näiteks õlivärve, kuna värv ei kooru, vaid lihtsalt kulub aja jooksul ära ja muutub matiks. Pinnakate on kõige vastupidavam viimistlus, eriti päikesevalguse suhtes, mis on vastupidine lasuurile.

1
2

Ise teha või osta teenus?

Nüüd aga küsimus, kas teha seda ise või lasta seda teha? Fassaadi pesemine võib olla ajakulukas ja stressirohke töö, võttes professionaalse fassaadipesu, maksad sa kuskil ligikaudu 3-5€ m2 kohta. Fassaadi värvimine ja lasuurimine ei ole odav lõbu, keskmine töömehe hind on kuskil 20-30€ m2 juures. Ise tehes pead aga juurde mõtlema enda aja kulu. Jah, pere ja tuttavatega talgute tegemine on justkui vahva, aga kui palju maksab sinu ja su lähedaste aeg? Lisaks, kas oled kindel enda töö kvaliteedis? Teenuse sisse ostmine säästab sinu aega ja närvi. Saad rahulikult olla teades, et sinu fassaadiga tegelevad oma ala professionaalid, kes teevad kindlaks, et sinu fassaad oleks perfektses korras, kui nad sellega lõpetavad.

Kui palju maksab kiudtsement- ja puit voodrilaua 1 hooldustsükkel: võrdlus isetegijale
(hooldustsükkel 4 aastat)

Kui palju maksab kiudtsement- ja puit voodrilaua 1 hooldustsükkel: võrdlus Teenust sisse ostes
(hooldustsükkel 4 aastat)

Kiudtsement voodrilaud CedralKlassikaline puitvoodrilaud
Fassaadi puhastus16€50 €
VÄRVIMINEEI VAJA470/1300€
Lasuurvärvimine470 €
Pinnakattevärviga värvimine1 300 €
Kiudtsement voodrilaud CedralKlassikaline puitvoodrilaud
Fassaadi puhastus450€600 €
VÄRVIMINE
(sisaldab pesu, vana värvi eemaldust
ja 2 kihti värvi)
EI VAJA3000/4500 €
Lasuurvärvimine3000 €
Pinnakattevärviga värvimine4500 €

Kui palju läheb maksma hooldus kiudtsementvoodrilaud vs puitvoorilaud: võrdlus üle nelja hooldustsükli (16 aastat)

Ise tehes

Tellides teenuse

HooldustsükkelKiudtsement voodrilaud CedralKlassikaline puitvoodrilaud
I hooldustsükkel16/0/0€50/470/1300€
II hooldustsükkel32/0/0€100/940/2600€
III hooldustsükkel48/0/0€150/1410/3900€
IV hooldustsükkel64/0/0€200/1880/5200€
Peale IV TSK+ fassaadi oma maksumus9864 €5267/6947/10267€
Ainult pesu/ainult lasuurvärvimine/ainult pinnakattevärv – PS! Kõik hinnad on suhtelised
Kiudtsement voodrilaud CedralKlassikaline puitvoodrilaud
I hooldustsükkel450/0/0€600/3000/4500€
II hooldustsükkel900/0/0€1200/6000/9000€
III hooldustsükkel1350/0/0€1800/9000/13500€
IV hooldustsükkel1800/0/0€2400/12600/18000€
Peale IV TSK + fassaadi oma maksumus11600€7467/15800/23067€
Ainult pesu/ainult lasuurvärvimine/ainult pinnakattevärv – PS! Kõik hinnad on suhtelised

Kokkuvõtteks

Ise või teenust sisse ostes – peale 4. hooldustsüklit on selgelt näha nende kahe materjali hinnavahe. Kuigi maksad alguses Cedral voodrilaua täislahenduse eest kuskil 9000€, maksad professionaalselt abi kasutades umbkaudu 11 600€. Puitvoodrilauaga aga liites pesu ning ka iga hooldustsükli puhul üldiselt vajaliku lasuurvärvi, on 4 tsükli peale kogumaksumus juba ligi 18 000€.

Nii-siis, olles tutvunud meie kahe materjaliga natukene rohkem, kumb on odavam valik?

Lühidalt võib öelda, et kiudtsement. Mõnedel juhtudel võib puidu hind olla kuni kahekordne kiudtsementvoodrilaua hinnast. Nende kahe fassaadimaterjalide hinnaerinvusel on mitu põhjust. Alustades ostuhinnast kuni paigalduseni ja sealt edasi hoolduseni – kiudtsement voodrilauast fassaad tuleb pikemas perspektiivis siiski kordades odavam, keskkonnasäästlikum ja jätkusuutlikum, kui puitfassaad.

Kõik saadaolevad Cedrali värvi- ja viimistluse valikud on leitavad tootelehel

Küsi meilt TASUTA Cedral kiudtsement voodrilaua näidiseid ning tutvu meie referentside lehega, et saaksid materjaliga ka iseseisvalt tutvuda.

Küsi näidiseid

    Näidiste päring
    Vali tarne viis

    Kontaktandmed