Bituumenlaineplaadid

Bituumenlaineplaadid on kindlapeale soodsaimate katusekattematerjalide hulgas, mida Eestis laialdaselt kasutatakse

Bituumenlaineplaadid on hea alternatiiv teistele traditsioonilistele katuseplaatidele. Bitumeeritud lainelist katuseplaati on arendatud järjepidevalt üle 50 aasta, et pakkuda kestvamat vastupidavust ilmastikumõjudele. Laineplaadid on valmistatud erivevatest orgaanilistest kiududest, 45% plaadi koostisest on bituumenkiud, 50% ulatuses kasutatakse plaadil tselluloosi ning ülejäänud 5% plaadi koostisest on värvi- ning mineraali lisaained. Kõik eelnevad ained on immutatud bituumeniga suure rõhu ja kuumuse juures. Tänapäeval kasutatatud materjalid on mittetoksilised ja asbestivabad ning selle tulemusel pole laineplaadid enam ohtlikud tervisele ega keskkonnale.

Keskmine eluiga plaatidel on ligikaudu 15- 20 aastat. Veepidavust katusele on garanteeritud vähemalt 15 aastat. Katuse veelgi pikema eluea tarbeks on vajalik katust regulaarselt korra aastas puhastada sinna kogunenud lehtedest ja muust prahist. Samuti tuleb hoida neelud ja vihmaveerennid puhtana. Katust õigesti hooldades võib selle eluiga tõusta ka kuni 30 aastani. Talvekuudel on plaatidel kondetsvee tekkimisoht, selle vastu aitab ventilatsioonielementide paigaldamine katuse alla või on soovituslik paigaldada aluskile. Bituumenist katusematerjalide põhiline kitsaskoht on nende rabedaks muutumine ning sellest tingituna ka rabenemine. Eriti juhtub seda katusematerjali eluea lõpu poole.

Bituumenlaineplaatide kasutamine

Bituumenkatus peab vastu lämmastikule, veeaurule ja samuti ka metaanile. Lisaks heale vastupidavusele on laineplaadid ka heli summutavate omadustega ega korrudeeru. Eelnevat loetelu arvesse võttes sobivad bituumenlaineplaadid enim kuurialustele, kõrvalhoonetele, suvilatele ja garaažidele. Kuna plaadid peavad väga hästi vastu metaanile, sobivad nad ideaalselt ka tallide- ja teiste loomadega seotud põllumajandushoonete tarbeks. Suvilates on   bituumenkatuse all turvaline ja rahulik elada, plaadid ei kolise vihma ega rahe käes ega sisalda tervisele kahjulikke aineid. Katusekattematerjalile ei juurdu sammal, sest materjal on hingav ja pole poorne. Katuse laineline struktuur laseb talvel lumel sujuvalt sulada laviini tekitamata, see aitab kaasa ka katuse pikemale eluaeale. Plaatidesse on pigmenteerimisega koos immutatud ka UV-kindel lisaaine, mis muudab plaadid eriti  ilmastikukindlaks. Valmis katuseplaat on painuduv, vastupidav ning väga hea värvipüsivusega võrreldes pealvärvitud plaatidega. Bituumenil on oma olemuselt kõrge tõmbetugevus, mille tagajärjel ei saa materjal karmides tingimustes tõenäoliselt kahjustada, ega teki aja jooksul pragusid. Värvimise asemel pigmendiga immutamine tagabki selle, et värv ei hakka kooruma ega rabenema samuti ei ole vaja materjali enam kunagi töödelda: immutada ega värvida. Bituumenlaineplaadid on saadaval neljas eri värvitoonis: must, pruun, roheline ja tumepunane.

New-onduline-roof
Rohelised bituumenlaineplaadid puitmajal

Bituumenlaineplaatide paigaldamine

Bituumenlaineplaadid on kaalult üsnagi kerged, mis teeb plaatide paigalduse mugavamaks ja kiiremaks kui võrrelda mõne teise katusekattematerjaliga. Eluea lõpus on plaatide asendamisne kiire tänu plaatide madalale hinnale ja lihtsale paigaldus protsessile. Üldiselt on plaatide paigaldamine vägagi mugav ja arusaadav protsess. Plaatide paigaldamiseks piisab vaid haamrist, saest ja juhendist. Plaadid on pigem pehmemast materjalist, mis teeb plaatide lõikamise parajalt lihtsaks, tähtis on silmas pidada, et saag oleks kaetud õliga. Oluline on ka jälgida, et plaat saaks aluskonstruktsioonilt vajaliku toe. Bituumenlaineplaadil on oma loomult soodumus pehmeneda kõrgel temperatuuril, seetõttu on mõistlik katuse paigaldamiseks pigem valida jahedama ilmaga päev. Paigaldamisel soovitatakse silmas pidada minimaalse ülekatte ja katusekalde nõuet, mille tootja kehtestab materjali paigaldusjuhendis.  Laineplaatide paigaldust tasub alustada alumisest katuse servast suunaga katuseharja poole. Ühe plaadi paigaldamiseke kulub keskmiselt 20 naela. Naelad lüüakse plaadi alumisse äärde igasse harja , järgmisele kolmele roovile üle ühe või kahe harja.

Plaatidele pole soovituslik astuda, katusel liikumiseks on soovituslik kasutada alusplaate või -laudu. Lihtsaim viis oleks katusele läheneda redelil. Üldjuhtudel on plaadid tehases värvitud, kuid soovi korral võib mõne aja möödudes katuseplaadid üle värvida. Laineplaate värvides tasub arvestada, et plaadid peavad olema ideaalselt kuivad ja pinda peaks enne värvimist kergelt karestama. Vana värvi plaatidelt eemaldada ei tohiks.

Brown-ondulin-roof-background
Tumepunased bituumenlaineplaadid

Kokkuvõtteks

Bituumenlaineplaadid on turul kahtlemata üks odavaima hinnaga katusekattematerjale, mida kasutatakse eelkõige kõrvalhoonetel, suvilatel, kuurialustel ja garaažidel. Plaadid peavad suurepäraselt vastu metaanile ning ammoniaagiaurudele, mille tulemusel sobivad need ideaalselt ka tallide- ja teiste loomadega seotud põllumajandushoonete tarbeks. Laineplaadid koosnevad erinevatest orgaanilistes kiududest, peamised koostisosad on bituumenkiud ja tselluloos. Bituumenlaineplaat on veekindel ja helisummutavate omadustega. Laineplaadid ei korrudeeru ega tekita müra vihma ja rahe saju korral. Samuti ei juurdu plaatidele ka sammal, sest materjal on piisavalt hingav ning sellel pole poore. Plaadid on kaalalut kerged ja painduvad, mis teeb plaatide paigaldamise mugavaks ning lihtsaks pea igaühele. Paigalduseks läheb vaja vaid haamrit, saagi ja juhendit. Paigaldamisel soovitatakse silmas pidada minimaalse ülekatte ja katusekalde nõuet, mille tootja kehtestab materjali paigaldusjuhendis. Bituumenist valmistatud laineplaadid kestavad tavaliselt vahemikus 15-20 aastat, ega nõua eriti hooldustöid. Soovituslik on vaid katust korra aastas regulaarselt puhastada sinna sattunud lehtedest ja muust prahist. Bituumenist katusematerjalide peamine puudus on nende rabedaks muutumine ja selle tagajärjel rebenemine ning seda eriti nende eluea lõpus. Materjal näeb katusel hea välja ning seda on võimalik soetada nii mustas, pruunis, rohelises kui ka tumepunases värvitoonis.