Hoone voodrilaua valimine

Puit, PVC või kiudtsement

Puit, kiudtsement või PVC voodrilaua valimine, milline on Eestis parim valik? Hoone välisvoodri valikul on Eestis kõige populaarsem variant traditsiooniline puitkate ehk puitvoodrilaud. Kui puit on kõige klassikalisem toode, siis uPVC ja kiudtsemendist voodrilauad pakuvad kaasaegsemaid omadusi ja välimust.

Iga voodritüübi jaoks on mitmeid erinevaid võimalusi, tekstuure, värvitoone, suuruseid, viimistlusi ja paigaldusviise. Pärast klientide- ja koostööpartneritega tagasiside analüüsimist julgeme väita, et voodrilaua valimisel on kõige olulisemaks: paigalduse lihtsus, maksumus, üldine välimus ja esteetika, hooldus ja vastupidavus ning tulekindlus.

Voodrilaud-Cedral

Hooldus ja vastupidavus: kui kaua voodrilaud püsib?

Korduva hoolduse korral võib puitvoodrilaud püsida aastaid. Eriti vastupidav puuliik on seedripuu, mis on tänu eeterlike õlide sisaldusele eriti vastupidav mädanemise ja kahjurite suhtes. Puidu puhul on kõige olulisem minimeerida kokkupuudet niiskusega, mis reeglina on mädanemise kui protsessi otsene algataja. See tähendab, et puitvoodrilaud on soovitatav katta värvi- või peitsviimistlusega. Värvitud puitu tuleb puhastada ja uuesti üle värvida iga 2-5 aasta tagant, olenevalt kasutatud värvi kvaliteedist. Juhul kui korrapärast puidust välisvoodrilaua hooldust ei teostata, siis niiskuse ja temperatuuride mänglemine võib põhjustada värvi pragunemist ja koorumist, mille järel puit jääb kaitseta.

Kiudtsement seevastu on sisuliselt hooldusvaba materjal, mida lihtsalt võib aeg-ajalt pesta vooliku ja seebivee abil. Cedral voodrilaua tootmisel kasutatakse spetsiaalset värvitehnoloogiat, mis on muuhulgas pleekimatu ja tõstab oluliselt voodrilaua värvitooni ja materjali püsivust. Voodrilaud Cedral elueaks loetakse kuni 70 aastat ehk ligi kolmveerand sajandit.

Kiudtsement on ka väga vastupidav materjal. Tsemendisisalduse tõttu on see termiitidele, rähnidele ja teistele kahjuritele läbimatu. Kiudtsement ei mädane, ei paindu, on lõhnatu ning talub ekstreemseid ilmastikuolusid, sealhuglas vihma, lund, rahet, kõrget ja madalat temperatuuri, otsest päikesevalgust ja isegi tugevat tuult.

Ka uPVC voodrilaud on vähe hooldust nõudev ja sarnase elueaga materjal. Esteetiliselt püsib uPVC viimistlus puit välisvoodrilauast kauem, kuid erinevalt kiudtsemendist kipub materjal siiski aja jooksul pleekima ja väänduma. Samuti muutub uPVC rabedaks ja lõhenemisele vastuvõtlikuks ka väga külma ilmaga.

Voodrilaua-valik-kiudtsement-cedral

Voodrilaua paigaldamine: milline on kiireim ja lihtsaim?

Kõik kolm tüüpi (puit, kiudtsement ja uPVC) on osa ventileeritavast fassaadisüsteemist. Ventileeritava fassaadisüsteemi puhul on voodrimaterjali taga õhkvahe, mis tagab pideva tuuldumise ehk ventileerimise.

Tavaliselt ehitatakse elumajad puitkarkassi või plokk-konstruktsiooni abil ja välisvooder kinnitatakse mehaaniliselt naelte, kruvide või klambritega püstlaudade või roovlattide külge. Niiviisi jääb voodrilaudade ja seina vahele õhuvahe, mis aitab pärast ebasoodate ilmastikutingimuste tekkimist seintel kuivada.

Kiudtsemendi, puidu ja uPVC voodrilaudade paigaldamine on sisuliselt ühesugune. Materjalide kinnitamiseks kasutatakse sarnast tehnoloogiat ja tööjõukulud on ruutmeetri kohta umbes samad.

Esteetika: mis tüüpi voodrilaud näeb parem välja?

Puitkatteid (enamasti lehisest või kuusepuidust) saab värvida peitsi, õlidega või jätta need täiesti loomuliku ilme saamiseks töötlemata. Voodrilauad on saadaval mitmes stiilis, sealhulgas faasitud, kladus, palk-profiilis, soonega jne. Lai vali annab võimaluse luua nii modernset, kui ka traditsioonilist väljanägemist.

PVC ja uPVC voodrilauad on kättesaadavad samuti erinevates värvides ja suurustes ja reeglina on valikus ka siledad või puitu imiteerivad viimistlused. Plastikust voodrilauad aitavad ühendada kaasaegset ja traditsioonilist tulemust, kuid lähedalt vaadates need kedagi siiski ära ei peta.

Tsellulooskiudude ja tsemendi ainulaadne kombinatsioon ehk kiudtsement voodrilaud on valmistatud pikkade horisontaalsete ribadena nagu ka puitvoodrilaud. Materjal on saadaval laias värvivalikus (Cedrali puhul koguni 30 värvitooni) ja tavaliselt kahe tekstuuriga, milleks on sile- ja puiti imiteeriv viimistlus.

Kiudtsement voodrilaudade puitu imiteeriv pind jätab äärmiselt veenva ilme. Siiski kui materjali väga lähedalt ja tähelepanelikult uurida, siis võib märgata, et materjali tekstuur on pisut liiga ühtlane ja “täiuslik”, et olla päris puit.

Kui teie süda ihkab looduslikku, töötlemata, värvimata puitu, siis seederpuidust katteid kiudtsement tõesti ei asenda. Kuid igal juhul tuleb arvestada faktiga, et puitvoodrilaud näeb tõesti väga hea välja pärast paigaldamist, kuid aegub tunduvalt kiiremini kiudtsemendist ja vajab hooldus iga kahe aasta järel.

Kui teile meeldiv idee traditsioonilisest või tänapäevasest värvitud puitvoodrilauast, kuid eelistate tüütud hooldustööd vahele jätta, siis ilmselt on Cedral kiudtsement voodrilaud teile parim lahendus.

Ohutus: voodrilaudade tulekindlus

Tulekahju korral võib fassaadil kasutatud materjali tüüp otseselt mõjutada kahju suurust. Puitvoodrilaud reeglina on leekidele kütuseks, välja arvatud juhul, kui puit on eelnevalt töödeldud tulekindlaks.

Kiudtsement voodrilaud Cedral on tulekindel ja ei sütti kokkupuutel otsese leegi või tugeva kuumusega. Kiudtsement kuulub tulekassi A2, s1-d0, mis on ühtlasi kõrgeim võimalik klass värvilise fassaadiplaadi puhul.

Kokkuvõte: millist tüüpi voodrilauda valida?

Kuna inimeste soovid, ootused ja vajadused on tavapäraselt erinevad, siis ilmselt sellele küsimusele ei ole ainuõiget vastust. Meie soovitus on mõelda, mis teile kõige olulisem on. Lisaks võib alati ühendust võtta meiega või meie edasimüüjatega, kes oskavad teile anda veel põhjalikuma ülevaate materjalide tugevustest ja nõrkustest. Kui soovite rohkem lugeda kiudtsement voodrilaua kohta, siis heitke pilk peale positusele “Voodrilaud Cedral“.

Cedral-voodrilaud-

Bestor Grupp soovitab