Plekk-katus, metallist katusematerjalid

Plekk-katus, millised on katusepleki ja teiste metallist katusematerjalide eelised ja puudused?

Võimalike katusekattematerjalide valik on käesoleval sajandil küündinud üpris laiaks ning Põhja-Euroopas traditsioonilisteks kujunenud katusematerjalide nagu plekk-katus ehk katuseplekk, eterniit laineplaadid ja katusekivide kõrvale on valikusse tekkinud hulk teisi katusekatteid nagu näiteks kivipuistega teraskatus, kiudtsement katuseplaadid, bituumensindlid jne. Laiast valikuvõimalusest tulenevalt on eriti oluline katusekattematerjali valikul tähelepanu pöörata erinevate materjalide plussidele ja miinustele. Käesolevas erapooletus ekspertartiklis on luubi all plekk-katus ehk katuseplekk, teraskatus, alumiiniumist ja muust metallist katusekatte eellised ja puudused.

Plekk-katuse ja teiste metallist katusekatete eelised

eluiga-ikoon Plekk-katuse ehk katusepleki eeldatav kasutusiga. Korralikult paigaldatud metallkatus peaks regulaarse hooldusega vastu pidama vähemalt 50 aastat. Katuseplekk on vastupidav tulele, hallitusele, putukatele ja mädanemisele.

kergekaaluline Kaalult kerge. Plekk-katus kaalub vahemikus 4,6 – 6 kilogrammi ruutmeetri kohta, mis teeb metallist väga kerge katusekatte. Materjali kerge kaalu tõttu on uue katuse ehitusel võimalik säästa tugikonstruktsioonide materjali ja ehitustegevusega seonduvatelt kuludelt.

katusekalle-icon Minimaalne katusekalle. Enamikku metallist katusematerjale saab paigaldada väikse kaldega viilkatustele ilma, et tekiks võimalik lekke oht. Minimaalne katusekalle on tavaliselt vahemikus 3° – 12°.

tulekindel Tulekindlus. Kuna metallist katusematerjalid on mittesüttivad, on neil tavaliselt A-klassi tulekindlus (kõige tulekindlam reiting).

Eluiga Plekk-katuse paigaldamise kiirus ja lihtsus. Enamik metallist katusematerjale on valmistatud suuremõõtmeliste paneelidena, mis hõlbustab katusepleki paigaldust ja töötlemist. Olemasoleva katuse renoveerimisel ja vana katusematerjali asendamisel pakub plekk-katuse paigaldamise kiirus kriitilist eelist teiste materjalide ees.

Plekk-katuse ja teiste metallist katusekatete kitsaskohad

Müra. Mõne jaoks tekitab vihma klõbin koduse tunde, kuid teiste jaoks võib see olla häiriv. Sademed nagu vihm ja rahe tekitavad katuseplekiga kokkupuutel märgatavat 65 – 81 db tugevust müra. Tekkivat müra on võimalik summutada täiendava isolatsioonikihi paigaldusega. Olgu mainitud, et kivipuistega kaetud teraskatusel müra faktorit ei esine.

Muudatused. Suuremõõtmeliste paneelidena paigaldatud metallist katusematerjale on kahjustuste korral raskem asendada kui üksikuid katuseplaate. Samuti, kui renoveerite hoonet või täiendate seda tulevikus, võib materjali sobitamine olla keeruline.

Probleemid leviga. Raadiolaineid ja mobiililevi võivad takistada mitmesugused tegurid, kuid üheks võimalikuks mõjutajaks võib olla katuseplekk ja seda eriti madalamate hoonete puhul.

Kokkuvõte, kas plekk-katus on hea valik?

Metallist katusekattel on mitmeid plusse, kuid nagu igal teisel materjalil on ka metallil mõningad miinused. Valikute kitsendamiseks soovitame pöörduda meie erapooletu ning kogenud konsultantide poole. Meie konsultant tutvub teie vajaduste, soovide ja eelarvega ning pakub teile parima lahenduse arvestades teie võimalusi. Bestor Grupp on katustega tegelenud juba 28-aastat.