Sandwich paneelid

Kaubamärk
5

Sandwich-paneelid, mis need on?

Sandwich-paneelid on moodulitest koosnev ehitusmaterjal, mis on mõeldud hoonete ja konstruktsioonide katmiseks. Sandwich paneelid ehk kihtpaneelid koosnevad kahest kihisti, millest välimine kiht tagab vormi, ilmastikukindluse ja jäikuse. Sisemine kiht ehk südamik annab sandwhich-paneelidele soojus- ja heliisolatsiooniomadused ning see on tihti valmistatud mineraalvillast või mõnest teist tüüp soojustusplaadist. Sandwich-paneelide tüübid on üldiselt rühmitatud südamikus kasutatava soojusisolatsioonimaterjali järgi: EPS (paisutatud polüstüreen), mineraalvill ja polüuretaan (PIR või polüisotsüanuraat).

PUR sandwhich- ja PIR sandwhich-paneelid

Turul on kahte tüüpi polüuretaanpaneele: PUR (vahtpolüuretaan) ja PIR (polüisotsüanuraatvaht). Jäiga PUR/PIR-isolatsiooniga kihtpaneelidel on väga madal soojusjuhtivus ja samuti on nad ka kerged ning neil on suurepärane tugevuse ja kaalu suhe. Seda tüüpi südamik koosneb sisuliselt mõlemal juhul vahust. Peamine erinevus soojustussüdamike (PUR ja PIR) vahel seisneb selles, et PIR-süsteemidega saadud vahu polüisotsüanuraatstruktuur tagab suurema termilise stabiilsuse võrreldes PUR vahuga. Mõlemad pakuvad suurepärast soojusisolatsiooni, kuid PIR vaht on siiski parema tuletundlikkusega.

Polüuretaanist sandwich-paneelil on madalam soojusjuhtivus kui kivivillal, seega saavutatakse isolatsiooniväärtused väiksema paksusega. See on kõige sagedamini kasutatav variant hoonetes ja kõrge soojapidavusnõuetega rajatistes, nagu näiteks külmhooned.

Mineraal- ehk kivivillast sandwich-paneelid

Kivivillast sandwich-paneeli südamik on kahe metallplaadi külge kinnitatud liimi abil. See liim on tavaliselt polüuretaanipõhine ja ka sideained, mida kasutatakse kiudude ühendamiseks jäikade paneelide moodustamiseks, sealhulgas ka plaadi värv või lakk, on tavaliselt samuti polüuretaanipõhised.

Kivivill on kivimitest ja erinevatest mineraalidest valmistatud kiudmaterjal, mis tagab keskmise soojusisolatsiooni, suurepärase heliisolatsiooni ning väga hea tuletundlikkuse. Mineraalvillast sandwich-paneele eelistatakse kasutada hoonetel, kus tuletundlikkusega seotud nõuded on keskmisest karmimad.

Kus sandwhich-paneele kasutatakse?

Sandwhich-paneele kasutatakse peamiselt hoone seinte ja/või katuse katmisel ehk kokkuvõtvalt hooneümbrisena ehitistel, kus on vaja kombineerida kuluefektiivsust ja võimalikult väikest kaalu. Kihtpaneele võib leida näiteks logistikakeskustel, tootmishoonetel, kontori- või kaubandushoonetel ning aeg-ajalt, kuid siiski oluliselt harvem ka eramajadel.

Sandwich-paneelide valik

Bestor Grupp AS tootevalikust leiad mineraalvilla- ja polüuretaantäidisega paneele, nii nähtavate- kui ka peidetud kinnistustega kihtpaneele. Samuti on meil valikus erinevate kuju, suuruste, paksuste ja värvitoonidega sandwich paneelid.