Soojustusplaadid

Kaubamärk
1
2

Soojustusplaadid EPS ja XPS

Soojustusplaadid on kaasaegse hoone ehituse põhikomponent, mis pakub soojus-, akustilist ja mõnel juhul ka tulekindlut. Kaks kõige populaarsemat isolatsiooniplaati on paisutatud polüstüreen (EPS) ja ekstrudeeritud polüstüreen (XPS). Igal isolatsiooniplaadi tüübil on oma ainulaadsed plussid ja miinused, mida tuleb hoolikalt kaaluda, enne kui otsustatakse, milline neist on konkreetse projekti jaoks parim. EPS on kuluefektiivsem variant, kuid see ei ole niiskuskindel nagu XPS. XPS on seevastu kallim, kuid seda ei ole nii lihtne paigaldada kui EPSi, kuid see on palju vastupidavam ja pakub paremat niiskuskindlust.

Mis on soojustusplaat?

Soojustusplaadid on jäigad isolatsioonimaterjali paneelid, mida kasutatakse hoonetes soojusülekande vähendamiseks. Need on tavaliselt valmistatud vahtplastist, näiteks polüstüreenist ning neid kasutatakse seintes, lagedes ja põrandates. Isolatsiooniplaate on saadaval eri suuruses, paksuses ja tihedusega, sõltuvalt isolatsiooni tüübist ja otstarbest. Isolatsiooniplaadid paigaldatakse tavaliselt kahe kipsplaadikihi vahele või välisvooderduse ja seinakarkassi vahele.

Isolatsiooniplaate on saadaval eri tüüpi, mis kõik pakuvad erinevaid toimivusnäitajaid. Laiendatud polüstüreen (EPS) ja ekstrudeeritud polüstüreen (XPS) on kaks kõige levinumat. Neil kahel soojustusplaaditüübil on erinevad eelised ja puudused ning nende puhul tuleb hoolikalt kaaluda, milline on parim soojustustüüp konkreetse projekti jaoks.

Laiendatud polüstüreeni (EPS)

Paisutatud polüstüreen (EPS) on kerge, suletud pooridega vahtpolüstüreenist isolatsioonimaterjal, mis on valmistatud polüstüreeni helmestest. Helmed paisutatakse ja sulatatakse kokku, et moodustada jäik plaat. EPSi tüüpiline R-väärtus on 3,8-4,2 tolli kohta, mistõttu on see hea valik soojusisolatsiooniks. See on ka suhteliselt odav, mistõttu on see populaarne valik madalama eelarvega ehitajate jaoks.

EPS on ka väga kerge ja seda on lihtne paigaldada, mistõttu on see populaarne valik hobiehitajate jaoks. See on ka veeaurukindel, nii et seda saab kasutada piirkondades, kus niiskus on probleemiks. EPS ei ole siiski nii vastupidav kui muud tüüpi materjalid ja see ei blokeeri heli nii tõhusalt.

Ekstrudeeritud polüstüreeni (XPS)

Ekstrudeeritud polüstüreen (XPS) on suletud pooriga isolatsioonimaterjal, mis on valmistatud kuumutatud ja jäigaks plaadiks pressitud polüstüreenist. XPS on suurema R-väärtusega kui EPS, mistõttu on see parem valik soojusisolatsiooniks. Samuti on see vastupidavam niiskuse suhtes, mistõttu on see hea valik kõrge niiskuse või veega kokkupuutuvates piirkondades.

XPS on kallim kui EPS, kuid see on palju vastupidavam ja peab vastu äärmuslikele temperatuuridele ja niiskusele. Samuti blokeerib see tõhusamalt heli, mistõttu on see tavapäraselt parem valik heliisolatsiooniks. Materjali tugevust ja jäikust arvestades on seda keerulisem lõigata ja vormida.

EPS-i plussid ja miinused

EPSi peamine eelis on selle madal hind ja paigaldamise lihtsus. See on kerge ja seda on lihtne töödelda, mistõttu on see populaarne valik lihtsamate projektide jaoks.

XPS-i plussid ja miinused

XPS-i peamine eelis on selle suurem R-väärtus ja parem niiskuskindlus. Samuti blokeerib see tõhusamalt heli, mistõttu on see hea valik heliisolatsiooniks. XPS on ka vastupidavam kui EPS, mistõttu on see hea valik ekstreemsete temperatuuride või niiskuse tasemega piirkondades.

XPS on siiski kallim kui EPS ja seda ei ole nii lihtne paigaldada.

Soojus-, akustilise ja tulekaitse tähtsus

Soojustusplaadid on olulised hoonete soojus-, akustika- ja tulekaitse tagamiseks. Erinevat tüüpi isolatsiooniplaadid pakuvad nendes valdkondades erinevaid tulemusi, seega on oluline valida konkreetse projekti jaoks õige isolatsioonitüüp. EPS on hea valik soojusisolatsiooniks, kuid see ei ole heli blokeerimisel või niiskuskindlusel nii tõhus kui XPS. XPS on seevastu kallim, kuid pakub paremat niiskuskindlust ja on tõhusam heli blokeerimisel.

Kokkuvõte

Kui otsustate, millist tüüpi isolatsiooniplaati kasutada, on oluline kaaluda nii EPSi kui ka XPSi plusse ja miinuseid. EPS on kuluefektiivsem variant, kuid see ei ole niiskuskindlam kui XPS. XPS on seevastu kallim ja seda ei ole nii lihtne paigaldada kui EPSi, kuid see on palju vastupidavam ja pakub paremat niiskuskindlust. Kaaluge hoolikalt iga isolatsiooniplaadi tüübi unikaalseid eeliseid ja puudusi, enne kui otsustate, milline neist on teie projekti jaoks õige.